Match Center

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 4-1 / Όλα πάνε στραβά

Στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον κυανόλευκο πάγκο η Λαμία δεν κατόρθωσε να διορθώσει πολλά πράγματα σε σχέση με την προβληματική εικόνα που παρουσιάζει από την αρχή της σεζόν αν και στάθηκε καλά για ένα ημίχρονο και γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από τον Αστέρα Τρίπολης.
Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Την «βαριά» ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε η ομάδα του ΠΑΣ Λαμία, στο εκτός έδρας παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης.  Πρώτη νίκη του Αστέρα επί της Λαμίας σε επίπεδο Super League.

Σκόρερ για τον ΠΑΣ Λαμία, ο μέχρι πρότινος «κομμένος» Μάρκ Ασίγκμπα!

Το ματς:

Ο ΠΑΣ Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε εξ΄αρχής και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως από τα άκρα… Ο Αστέρας στο 7΄είχε το πρώτο κόρνερ του αγώνα με τον Μάρκ Φερνάντεθ να εκτελεί και τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε άουτ.

Ο Μάντζιος παρέταξε τον ΠΑΣ μετά από αρκετό καιρό με το κλασσικό 4-2-3-1 με τον Ταϊρόν να είναι το δεκάρι και ο δημιουργός της ομάδας, ενώ όταν η Λαμία έκανε άμυνα ο Μπεχαράνο ήταν αυτός που έπαιρνε ρόλο τρίτου κεντρικού αμυντικού με τον Δημούτσο να παίζει ακριβώς μπροστά από τα σέντερ μπακ.

Από το 10΄ έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κρατούσαν την μπάλα και προσπαθούσαν από τα πλάγια κυρίως να «διασπάσουν» την «κυανόλευκη» άμυνα. Στο 17΄ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Ο Τουράμ έφυγε στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή έκανε την πάσα στον Ταϊρόν, ο οποίος πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και κατέληξε εύκολα στα χέρια του Παπαδόπουλου. Δυστυχώς το γκολ ήρθε για τον Αστέρα Τρίπολης, ύστερα από τραγικό λάθος του Μάρκ Ασίγκμπα.

Ο Μάρκ Φερνάντεθ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Γκανέζος αμυντικός άφησε την μπάλα να περάσει από μπροστά του με αποτέλεσμα να την βρει ο Σουάρεθ και να την στείλει στα δίχτυα… Στο 20΄κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ Ρόμανιτς για θέατρο!!!

Ο μεσοεπιθετικός της Λαμίας, δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Βλάχο εντός της περιοχής του Παπαδόπουλου, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης του έδειξε την κίτρινη κάρτα… Στα πρώτα 25΄ η κατοχή της μπάλας ήταν 56 – 44 % υπέρ της Τρίπολης, ενώ η Λαμία ήταν αυτή που πίεζε αμέσως μετά το γκολ που δέχθηκε. Παρόλο που είχε την κατοχή, η ομάδα του Μπόρχα Χιμένεθ, απειλούσε κυρίως από στατικές φάσεις και με κύριο εκφραστή των απειλών αυτών, τον πρώην «κυανόλευκο» Χερόνιμο Μπαράλες.

Στο 34΄ο Δημούτσος εκτέλεσε με γέμισμα ένα φάουλ που κέρδισε ο Βασιλόγιαννης από τον Τασουλή, ο Τουράμ πήρε την πρώτη αλλά και την δεύτερη χωρίς να μπορεί να απειλήσει όμως.

Και φτάνουμε στο 35΄ του αγώνα!!!  Ο Μάρκ Ασίκγμπα, μετά απ΄όσα έχει περάσει τον τελευταίο καιρό, όπου για περίπου τρεις μήνες ήταν εκτός ομάδας, επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα της Λαμίας και σκόραρε για το 1-1. Ο Γκανέζος αμυντικός αφού έκλεψε την μπάλα από τον Τασουλή, πέρασε και τον Νίκο Παπαδόπουλο και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 39΄ο Μουνάφο πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, ύστερα από κόρνερ του Μάρκ Φερνάντεθ, απομάκρυνση των αμυντικών της Λαμίας και σουτ του Ισπανού εκτός της περιοχής αλλά ο Μπαράλες ο οποίος ήταν μέσα στη φάση και η μπάλα πέρασε δίπλα του αφού κουνήθηκε ήταν σε θέση οφ-σάιντ με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να ακυρώνει το γκολ! Από την κόλαση… στον παράδεισο!

Ότι δεν έκανε ο Μουνάφο στο 39΄έκανε ο Μπαράλες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου… Ο Μάρκ Φερνάντεθ εκτέλεσε το φάουλ στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, ο Μπαράλες πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το ταμείο… του πρώτου 45λεπτου!

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε αρχικά αλλά το γκολ του Σουάρεθ, φάνηκε προς στιγμήν να της «κόβει» τα πόδια… Παρόλο αυτά, οι «κόκκινοι» για σήμερα παίκτες της Λαμίας, αντέδρασαν με μία προσωπική ενέργεια του Μάρκ Ασίγκμπα, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Τασουλή και με ωραία ντρίμπλα πέρασε και τον Παπαδόπουλο πετυχαίνοντας το 1-1.

Δυστυχώς το ημίχρονο δεν βρήκε τον ΠΑΣ μπροστά στο σκορ μιας και ο Μπαράλες τον «πλήγωσε» με την κεφαλιά του στις καθυστερήσεις κάνοντας το 2-1. Εμφανώς βελτιωμένη η ομάδα της Φθιώτιδας και δείχνει πως το 4-2-3-1 είναι το σύστημά της! Δυστυχώς το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Λαμίας…

Ο Χρήστος Τασουλής, θέλοντας να πάρει το αίμα του πίσω για το λάθος που έκανε στη φάση με τον Μάρκ Ασίγκμπα, πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ, καθώς σούταρε εκτός της περιοχής νικώντας τον ανύμπορο να αντιδράσει Παναγιώτη Κατσίκα.

Στο 60΄ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλο που μετά το 3-1 αυτή ήταν που είχε την κατοχή της μπάλας και την πίεση ψηλά!

Ο Ταϊρόν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, έστειλε τη μπάλα ωραία μέσα στην περιοχή του Αστέρα, παρόλο αυτά ο διαιτητής Τάσης σταμάτησε τη φάση για επιθετικό φάουλ.

Στο 67΄ο Βάντερσον εκτελεί άψογα το φάουλ που κέρδισε ο Ρόμανιτς λίγο έξω από την περιοχή του Παπαδόπουλου και αριστερά, ο Σέρβος πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους, πήρε την κεφαλιά αλλά είδε την μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι του Αστέρα!

Τεράστια ευκαιρία για τον Ρόμανιτς, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν άφαντος, ενώ στο δεύτερο ανέβηκε αρκετά η απόδοσή του. Το πρόβλημα για τη Λαμία όμως δεν ήταν το δοκάρι του Ρόμανιτς, αλλά η δεύτερη κίτρινη του Δημούτσου, ο οποίος έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Βαλιέντε και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες στο 69΄…

Απίστευτο κοντράστ, σε μία φάση όπου έφτασε μία ανάσα από το 3-2 η Λαμία μένει με παίκτη λιγότερο και τα πράγματα γίνονται υπερβολικά δύσκολα πλέον.

Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα στο 74΄οταν ο Βλάχος έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα η μπάλα πέρασε από τον Μπαράλες αλλά από πίσω του βρέθηκε αμαρκάριστος ο Μάρκ Φερνάντεθ. Ο Ισπανός μέσος έκανε το πλασέ ολομόναχος, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Μετά την κόκκινη του Δημούτσου, η ομάδα του «κόπηκε» στα δύο, δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στο κέντρο σχεδόν καθόλου, ενώ τα λάθη και τα φάουλ ήταν αρκετά!

H Λαμία, κυρίως από τα αριστερά, προσπαθούσε να γίνει απειλητική όμως η σωστή αμυντική λειτουργία του Αστέρα, δεν της άφηνε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Στο 86΄ωραία συνεργασία για τον Αστέρα, ο Καπίγια σούταρε από το σημείο του πέναλτι, ο Κατσίκας απόκρουσε με αστάθεια αλλά δέχθηκε επιθετικό φάουλ.

Ο Χρήστος Τασουλής, τιμώρησε και πάλι την άμυνα της Λαμίας, όταν μετά από καταπληκτικό σουτ εκτός της περιοχής του Μουνάφο η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Κατσίκα και στην επαναφορά ο αμυντικός των γηπεδούχων με κεφαλιά έκανε το τελικό 4-1…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τασούλης, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια, Μουνάφο, Μπόρχα, Ριέρα, Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαράλες

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κατσίκας, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Βύντρα, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Ταϊρόν, Τουράμ

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.