Χωρίς κατηγορία

Το πανόραμα της 6ης αγωνιστικής

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0

Η πρώτη νίκη της ομάδας μας στην παραδοσιακή μας έδρα για την Superleague είναι γεγονός !!! Η Λαμιάρα με ψυχή και τσαγανό υπέταξε τον πολύ καλό Πανιώνιο με εκπληκτικό γκολ του Μπλάζιτς. Σούπερ ο Παπαδόπουλος που έσωσε τη Λαμία σε αρκετές περιπτώσεις,  με 10 τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Γκιοατά.
Συνθέσεις :

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (35′ Βουό), Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (74′ Φράγκος), Πίτι (68′ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον

Πανιώνιος  (Μιχάλης Γρηγορίου)  : Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαββίδης (65′ Σιώπης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Λαμπρού (66′ Μασούρας), Γεσίλ

Σκόρερ: Μπλάζιτς 78′

Γήπεδο : ΔΑΚ Λαμίας

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-3

Την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται επιβεβαίωσε ο Παναιτωλικός, επικρατώντας άνετα του Πλατανιά στα Χανιά με 0-3. Ο Χόρχε Ντίας άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με κοντινό βολέ, ενώ πριν τελειώσει το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων με ωραίο σούτ του Ρόσα. Στο 63′, ο Βασίλης Πλιάτσικας άφησε τους Κρητικούς με 10 παίκτες, και εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι Αγρινιώτες έφτασαν και σε τρίτο γκολ με το δεύτερο προσωπικό του Ντίας.

Συνθέσεις :

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος) : Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεβιτς (46′ Στόιτσεφ), Κοροβέσης (46′ Πατράλης), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα (66′ Κρος), Μπούντνικ

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος) : Κυριακίδης, Λουίς Ρότσα (52′ Τσοκάνης), Μόρας, Μιχάι, Μαρινάκης, Μπεχαράνο (67′ Μπράβο), Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Μάζουρεκ, Φάρλεϊ Ρόσα (59′ Ντιέγκο Λόπες), Χόρχε Ντίας

Σκόρερς : Ντίας 12′, 79′, Ρόσα 43′

Γήπεδο : Περιβολίων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 2-0

Δεύτερη σερί νίκη για τον Παναθηναϊκό, που έφτασε τους 6 βαθμούς μετά από 6 αγωνιστικές. Ο Μιχαήλ με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, με τον Γκιγιέρμο Μολίνς να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Αυτό το γρήγορο ξεκίνημα δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, που δεν κατάφεραν να αγχώσουν ιδιαίτερα τους “πράσινους”. Οι φίλοι του Τριφυλλιού έδειξαν την συμπαράστασή τους στους ποδοσφαιριστές αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάει ο σύλλογος, γεμίζοντας την Λεωφόρο, και αποδοκιμάζοντας έντονα τον Γιάννη Αλαφούζο.

Συνθέσεις :

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Σιλά, Χίλιεμαρκ (77′ Δώνης), Κουρμπέλης, Άτλμαν (61′ Λουντ), Βιγιαφάνιες (68′ Μουνιέ), Μολίνς

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας (65′ Ναδάλες), Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (56′ Κόντε), Μανθάτης (59′ Σολτάνι), Μαυροπάνος

Σκόρερς : Μιχαήλ(αυτ.) 11′, Μολίνς 13′

Γήπεδο: Λεωφόρος

ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΟΚ 1-1

Μεγάλο σοκ υπέστη ο “Δικέφαλος του Βορρά” στηνAEL FC ARENA κόντρα στην τοπική Λάρισα. Χάρις στο γκολ του Μάτος, κρατούσε στα χέρια του ένα σημαντικό διπλό, όμως το τέρμα του Κρισμάν 2 λεπτά πριν τη λήξη άφησε σύξυλους τους παίκτες και το επιτελείο του ΠΑΟΚ, συνεχίζοντας την κακή εικόνα που έχουν στα εκτός έδρας παιχνίδια. Στο τέλος του αγώνα ο Ελ Καντουρί έβρισε τον Αλέξη Κούγια, ο οποίος τον έφτυσε, προκαλώντας σύρραξη με το σφύριγμα της λήξης.

Συνθέσεις :

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης) : Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς (24’ Φάρκας), Γουάλας, Αγκάνοβιτς, Αντονί, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (76’ Περόνε), Κρίζμαν, Ναζλίδης (84’ Μασούρας)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια (85’ Μακ) , Ελ Καντουρί, Πέλκας (63’ Σάχοφ), Πρίγιοβιτς (71’ Κουλούρης)

Σκόρερς : Κρισμάν 89′ – Μάτος 44′

Γήπεδο : AEL FC ARENA

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-1

Για τέταρτο σερί παιχνίδι στο Πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης, και ηττήθηκε με 0-1 από τον Ατρόμητο στο “Καραϊσκάκης”. Πολύ άσχημα στημένοι οι “ερυθρόλευκοι”, με καθόλου αυτοματισμούς και καλές συνεργασίες, με τον Τάκη Λεμονή να μην μπορεί να αλλάξει πολλά πράγματα. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κιβρακίδης, που με τρομερή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ουάρντα νίκησε τον Προτό και χάρισε τη νίκη στους Περιστεριώτες.

Συνθέσεις :

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής) : Προτό, Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Μάρτινς (61’ Εμενίκε), Οτζίτζα, Καρσελά (52’ Σεμπά), Μπεν (13’ Μάριν), Τζούρτζεβιτς

Ατρόμητος ( Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Ούμπιδες (46’ Μπουσούλαντζιτς) , Ουάρντα, Ντιγκινί, Νασιμέντο, Μανούσος (71’ Καρασαλίδης), Κιβρακίδης, Βασιλακάκης (83’ Ζησόπουλος), Γιαννούλης, Ρισβάνης

Σκόρερ : Κιβρακίδης 59′

Γήπεδο : Γ. Καραϊσκάκης

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΞΑΝΘΗ 0-2

Εύκολη επικράτηση της Ξάνθης στην Κέρκυρα, νικώντας με 0-2 τους Φαίακες, και φτάνοντας τους 9 βαθμούς στο φετινό Πρωτάθλημα. Το σκορ άνοιξε ο Αλφρέντο Μεχία στο 65′, με τον Σιλά να σφραγίζει το ματς πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες για ένα τέταρτο, λόγω της αποβολής του Μπαλάφα με δεύτερη κίτρινη.

Συνθέσεις :

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης) : Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (46’ Βενέτης), Τουράμ (70’ Ντουαλά), Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Σιόντης, Μπαλάφας, Επστάιν (43’ Νούνες), Ντιόγκο, Γρομητσάρης

Ξάνθη ( Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γέντρισεκ (63’ Ρότσε), Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κασάδο, Μπρίτο (87’ Κάστρο), Καμαρά, Σβαρνάς, Μεχία, Κίκε (78’ Σιλά)

Σκόρερς : Μεχία 65′, Σιλά 85′

Γήπεδο : ΔΑΚ Κέρκυρας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-1

Μεγάλη ανατροπή του Λεβαδειακού στα τελευταία λεπτά απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης, γυρίζοντας το κατά τους 0-1 σε 2-1. Ο Τάσος Παπάζογλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 6ο λεπτό, με τον Μπραντάο να ισοφαρίζει με πέναλντι στο 83′, και τον Γιακουμάκη να ολοκληρώνει την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συνθέσεις :

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Μεντί, Φαβάρο Αμαράλ, Ζαραδούκας (52′ Μπελγκαζουανί), Νιάσε (70′ Γιακουμάκης), Μητρόπουλος, Μπραντάο, Γιουσούφ, Τόνι Σίλβα

Απόλλων Σμύρνης ( Ζόραν Βούλιτς) : Τσόβιτς, Κοντοές, Μάατσεν, Αλμπάνης (67′ Σιατραβάνης), Μενδρινός (Μπαμπιάρζ), Καστιγέχος, Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Χουάρες (73′ Κονέ), Κούρος, Μπαρτολίνι

Σκόρερς : Μπραντάο (π.) 83′, Γιακουμάκης 90+3′ – Παπάζογλου 6′

Γήπεδο : Δημοτικό Λιβαδειάς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ 2-0

Πρώτη ήττα της ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα, αλλά παράλληλα πρώτη νίκη για τον Αστέρα στη φετινή Superleague. Η “Ένωση” είχε πολλές απουσίες και παρατάχθηκε στην Τρίπολη με άμυνα ανάγκης, και αυτό ήταν το στοιχείο που την πρόδωσε. Στο 47′ ο Μουνάφο με κοντινό πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα και έγραψε το 1-0, ενώ μετά από αντεπίθεση του Αστέρα, ο Μανιάς δεν λάθεψε και ολοκλήρωσε την μεγάλη νίκη της ομάδας του.
Συνθέσεις :

Αστέρας ( Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασσαλίδης, Τσουκαλάς, Μουνάφο, Μαντίντα (90′ Τόνσο), Ισνάλντο (79′ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Δουβίκας (74′ Μανιάς)

ΑΕΚ  (Μανόλο Χιμένεθ) :Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Γιαννούτσος, Βινίσιους (55′ Λιβάγια), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μάνταλος, Μπακασέτας (63′ Χριστοδουλόπουλος), Αραούχο (70′ Τρίστασον)

Σκόρερς:  Μουνάφο 47′ , Μανιάς 82′

Γήπεδο: Θ.Κολοκοτρώνης

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.