Τον Ξέρανε!!!!

Η βασίλισσα της Ρούμελης επέστρεψε σπίτι της και το γιόρτασε με τρίποντο, αφού νίκησε τον Πανιώνιο με 1-0 χάρη σε γκολ-αριστούργημα του Μπλάζιτς και έφτασε στους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

H Λαμία έδωσε τον μεγαλύτερο αγώνα της ιστορίας της, καθώς το ματς με τον Πανιώνιο δεν ήταν απλώς ένα παιχνίδι. Επρόκειτω για το παρθενικό της παιχνίδι εντός έδρας, στο σπίτι της, στο ΔΑΚ Λαμίας. Το ΔΑΚ φιλοξένησε για πρώτη φορά, από την ίδρυση του, παιχνίδι της Λαμίας επιπέδου Super League.

Kαι ο κόσμος ήταν εκεί. Παρών! Δεν ήταν δυνατόν να λείπει από αυτή την ιστορική πρεμιέρα της ομάδας του, στο κάστρο της. Περίπου 4000 φίλοι βρέθηκαν στο ΔΑΚ περίχαροι και υπερήφανοι που θα έβλεπαν αυτήν την ομάδα, γιγαντωνένη μετά από 53 χρόνια.

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε την ομάδα με τον αγαπημένο του 4-3-3 με μία αλλαγή σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Αυτό καθώς την θέση του Κουκόλη πήρε ο Ασίγκμπα, με τον Κουτρομάνο με τη σειρά του να παίρνει φανέλα βασικού, στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Στο 4′ η Λαμία απείλησε με τον Παντελιάδη να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Πίτι με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ.
Στο 7′ ο Πανιώνιος χάνει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Λάμπρου, από θέση τετ-α-τετ να περνά την μπάλα πάνω από τον Παπαδόπουλο και τον Αναστασιάδη να προλαβαίνει την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή της εστίας αποτρέποντας το 0-1.
Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα μας βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με τον Μπλάζιτς όμως να σουτάρει πολύ ψηλά, άουτ. Στο 12′ ο Πανιώνιος χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Γεσίλ, μετά από εκτέλεση φάουλ και σκαφτή μπαλιά, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαδόπουλο ο οποίος βγήκε μπροστά του και τον απέτρψε. Eπτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Βλάχου από γυριστό σούτ του Ακόστα, με τον διαιτητή να δείχνει “παίζεται”… Η Λαμία προσπαθούσε να δημιουργήσει παιχνίδι όμως ο Πανιώνιος ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Στο 28′ ο Σπιριντόνοβιτς πλάσαρε τον Παπαδόπουλο, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια ενώ δύο λεπτά αργότερα η Λαμία απείλησε εκ νέου με τον Πίτι να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Κότνικ να μαζεύει δύσκολα στην αριστερή του γωνία.
Ο Μπάμπης Τεννές δεν ήταν ευχαριστημένος από το επιθετικό κομμάτι της ομάδας του και για τον λόγο αυτό έκανε αλλαγή στο 33′ με τον Βουό να παίρνει την θέση του Κουτρομάνου. Ο Βουό πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, με τον Βασιλαντωνόπουλο να παίρνει την θέση του Κουτρομάνου στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Βάντερσον να πηγαίνει στα δεξιά της επίθεσης…Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, χωρίς αξιώσεις ωστόσο αφού δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί στην εστία του Κοτνικ. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για τελευταία φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 44′ με σουτ του Σπιριντόνοβιτς το οποίο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το..καλησπέρα με τον Μασούντ να κάνει ένα γυριστό σουτ και την μπάλα να κοντράρει πάνω στο σώμα του Αναστασιάδη.ενώ στο 53′ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Βλάχο από καλή θέση να σουτάρει λίγο άουτ. Η ομάδα μας απείλησε δύο λεπτά αργότερα με τον Μπλάζιτς, μετά απ’ο εκτέλεση φάουλ του Πίτι στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί να νικήσει τον Κοτνικ ο οποίος έδιωξε με τα πόδια. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν στην αντεπίθεση ένα σουτ με τον Μασούντ με την μπάλα να πηγαίνει αρκετά ψηλά. Στο 60′ η Λαμία είχε διπλή ευκαιρία με τον Σαββίδη αρχικά να διώχνει τον κίνδυνο από εκτέλεσε του Πίτι και στην συνέχεια το ψαλιδάκι του Ακόστα κόντραρε με τον Παντελιάδη στο ριμπάουντ να κάνει χλυαρό σουτ. Ο Γρηγορίου πέρασε στο παιχνίδι τους Μασούρα και Σιώπη, με τον δεύτερο να..μαζεύει κάπως το κέντρο των φιλοξενούμενων ενώ αντίθετα ο Τεννές πέρασε στο παιχνίδι τον Αναστασόπουλο στην θέση του  Πίτι, παιρνόντας τον Μπλάζιτς σε ρόλο επιτελικού. Στο 72′ ο Μασούρας έκανε σουτ με τον Παπαδόπουλο να διώχνει, ενώ στην εξέλιξη ο Σπιριντόνοβιτς με κενή εστία σούταρε άουτ. Tελικά η Λαμία έφτασε στο γκολ στο 77′ με τον Μπλάζιτς με κεραυνό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανύμπορου να αντιδράσει Κότνικ. Ο Πανελιάδης εκτέλεσε το πλάγιο, ο Αναστασιάδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, με την μπάλα να απομακρύνεται από τους αμυντικούς και να φτάνει στον Μπλάζιτς ο οποίος με γυριστό αριστερό κεραυνό έστειλε την μπάλα στις…”αράχνες” του Κότνικ.
Ο κόσμος ξεσηκώθηκε, η Λαμία πήρε φτερά στα πόδια της, με αποτέλεσμα στην επόμενη φάση ο Γκιοατά, να δεχθεί δεύτερη κίτρινη…

Τα λεπτά που απέμειναν ο Πανιώνιος προσπάθησε να γίνει απειλητικός χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Λαμία να επιστρέφει στις νίκες.

Oι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Κουτρομάνος (33′ Βουό) Ομο, Μπλάζιτς, Ακόστα(75’Φράγκος) ,Πίτι(67′ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον

Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς, Γκιοατά, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος (86′ Κάργας), Σαββίδης(66′ Σιώπης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Λάμπρου(66′ Μασούρας) , Γεσίλ