Λύγισε στο 80′ η Λαμία…

Η Λαμία αν και για 80 λεπτά έλεγχε την αναμέτρηση, ηττήθηκε τελικά για δεύτερη φορά μέσα σε 3 μέρες από τον Πανιώνιο με 1-0 χάρη σε γκολ-πέναλτι του Λάμπρου.

Η Λαμία δεν κατάφερε να μείνει όρθια στην Νέα Σμύρνη και να πάρει έναν σημαντικό βαθμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας και έφυγε με την ήττα. Πλέον κάθε παιχνίδι είναι τελικός για το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ.

Στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης η προσέλευση του κόσμου ήταν λιγοστή καθώς οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές. Μεταξύ των περίπου 1000 φίλων των γηπεδούχων βρέθηκαν και λίγοι φίλοι της ομάδας μας.

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της αυξημένης βροχόπτωσης των τελευταίων ωρών στην πρωτεύουσα η Λαμία παρατάχθηκε με τους Παπαδόπουλο στην εστία, τους Παντελιάδη, Αναστασιάδη, Κουκόλη και Ασίγκμπα στην άμυνα, Όμο και Μπλάζιτς στα χαφ, Βασιλαντωνόπουλο δεξιά, Ακόστα αριστερά και τον Πίτι πίσω από τον προωθημένο Μπούντνικ. Να σημειώσουμε πως αρκετές φορές στην αναμέτρηση αυτό το 4-2-3-1 μετατράπηκε σε 3-6-1 με τον Ασίγκμπα να συμπληρώνει την τριάδα των στόπερ και τους Παντελιάδη και Βασιλαντωνόπουλο στα άκρα.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μασούρα να κάνει ένα γέμισμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Λάμπρου που ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι, αυτός σούταρε με τον Παντελιάδη να σώζει με διώξιμο την εστία της ομάδας του. Επτά λεπτά αργότερα ο Μασούρας δοκίμασε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 29ο λεπτό ο Παπαδόπουλος παραλίγο να χαρίσει ένα απρόσμενο γκολ στους γηπεδούχους όταν σε μι έξοδο του για να μαζέψει την μπάλα γλίστρησε στον αγωνιστικό χώρο, μαζεύοντας την μπάλα σε δεύτερο χρόνο. Ο Κουκόλης νιώθπντας ενοχλήσεις στους κοιλιακούς δεν μπορούσε να συνεχίσει αφήνοντας τη θέση του στον Κουτρομάνο. Αυτός πήγε παρτενέρ του Μπλάζιτς στα χαφ με τον Όμο να πηγαίνει στο κέντρο της άμυνας. Οι φιλοξενούμενοι με τον Γκιοατά στο 34′ έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Όμο έδιωξε σε κόρνερ την πολή επικίνδυνη μπαλιά του Μπραχίμι για τον Λάμπρου. Το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την Λαμία να λειτουργεί καλά αμυντικά αλλά να υστερεί στο επιθετικό κομμάτι.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Στα πρώτα 45 λεπτά είδαμε τον Πανιώνιο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας όπως και στην Λαμία ένα γρήγορο γκολ για να ξεκλειδώσει την άμυνα της ομάδας μας. Από την άλλη η Λαμία λειτουργούσε άψογα αμυντικά περιορίζοντας τις επιθέσεις των γηπεδούχων, ενώ αντίθετα στο επιθετικό κομμάτι αντιμετώπιζε ξεκάθαρο πρόβλημα. Ο Μπούντνικ ήταν απελπιστικά μόνος του με τον Ακόστα να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να παίξει με τον Ουκρανό.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Στην επανάληψη η Λαμία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα κερδισμένο κόρνερ και να αιφνιδιάσει με το καλησπέρα τους γηπεδούχους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πίτι άνοιξε ωραία δεξιά στον Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος σούταρε με τον Κότνικ να μπλοκάρει σταθερά.Στο 53΄ Πίτι και Ακόστα συνδυάστηκαν πολύ ωραία με τον τελευταίο να ανοίγει την μπάλα και να κερδίζει κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έσκασε μπροστά στα πόδια του Αναστασιάδη ο οποίος αιφνιδιάστηκε. Στο 54′ νέα μεγάλη στιγμή για την Λαμία με τον Βασιλαντωνόπουλο να γεμίζει στην περιοχή για τον Ακόστα ο οποίος με το δεξί στην κίνηση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με την κεφαλιά του Μασούρα να μπλοκάρει εύκολα ο Παπαδόπουλος. Στο 66′ ο Σαραμαντάς έκανε το διαγώνιο σουτ από αριστερά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σε πρώτο χρόνο με τον Λάμπρου να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.  Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία βγήκε στη κόντρα με τον Μπλάζιτς να ανοίγει ωραία δεξιά στον Μπούντνικ, αυτός έκανε την παράλληλη σέντρα για τον Ακόστα ο οποίος δεν κατάφερε να βρεθεί στην τροχιά της μπάλας.  Στο 72′ ο Τεννές  πέρασε στο παιχνίδι τον Μπουλούλη στη θέση του Μπούντνικ αλλάζοντας  το σχήμα σε 3-5-2 με τους Πίτι και Ακόστα στην επίθεση. Στο 76′ μια κεφαλιά του Μπανανά δεν απείλησε τον Παπαδόπουλο για να έρθει η φάση του 79ου λεπτού. Ο Λάμπρου έφυγε στην πλάτη της άμυνας με τον Παπαδόπουλο να τον ανατρέπει και τον διαιτητή Τσαμπούρη να υποδεικνύει πέναλτι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ο Μπάμπης Τεννές έδωσε το βάπτισμα του πυρός στον Άστσεριτς για τα εναπομείναντα δέκα λεπτά αντικαθιστώντας τον Δημήτρη Κουτρομάνο που είχε περάσει στην αναμέτρηση νωρίτερα. Ο Πίτι στο 84′ δεν εκμεταλλεύτηκε το φάουλ που κέρδισε ο ίδιος σε καλή θέση εκτελώντας ψηλά άουτ. Η ομάδα μα επιχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι αξιόλογο. Μάλιστα στο 94′ ο Μπραχίμι παραλίγο να κάνει και το 2-0 όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε με υπερένταση. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Λαμία κέρδισε ένα φάουλ που έφερε όλη την ομάδα στην μεγάλη περιοχή όμως το 1-0 δεν άλλαξε.

Το ταμείο του 2ου ημιχρόνου:

Η Λαμία στην επανάληψη  μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα του Πανιωνίου. Μάλιστα η ομάδα μας είχε και δυο κλασσικές ευκαιρίες τις οποίες ωστόσο δεν μετουσίωσε σε γκολ. Τελικά ο ακίνδυνος στην επανάληψη Πανιώνιος κατάφερε να πετύχει το γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λάμπρου και να πάρει μια ακόμη νίκη στην έδρα του.