Ακαδημίες

Ακαδημίες: Πρεμιέρα με ήττα για την Κ-19 από τον Ολυμπιακό

Πρεμιέρα με το αριστερό για την Κ-19 του ΠΑΣ Λαμία με τους κυανόλευκους να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 4-0 από τους πρωταθλητές του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 4-0 τη Λαμία στο γήπεδο του Φωστήρα στον Ταύρο, σε ένα ματς στο οποίο επί της ουσίας κέρδισαν από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, αφού όταν οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια το σκορ ήταν ήδη στο 3-0.

Μόλις στο 5′ ο Πνευμονίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χαραλαμπόγλου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Στο 12′ ο Δαρβίρας είχε δοκάρι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 17′ η Λαμία δημιούργησε τη μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Μαργαρίτης με το κεφάλι μετά από κόρνερ απείλησε και ο Σίνα έδιωξε.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 21′, έγινε το 2-0 στο ματς. Σέντρα από τα δεξιά του Δρόσου, πλασέ του Κουτσογούλα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ενώ στο 33′ ο Δρόσος έβγαλε τη δεύτερή του ασίστ, από στημένη φάση και ο Πρεκατές με πλασέ από κοντά σημείωσε το 3-0.

Το 4-0 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 67′, με τον Κουτσογούλα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ από ωραία ασίστ του Λιατσικούρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Δρόσος (80′ Γατόπουλος), Πρεκατές (60′ Μπάκουλας), Δάμα, Κωστούλας, Λιατσικούρας, Δαρβίρας (60′ Παναγάκος), Κουτσογούλας, Χαραλαμπόγλου (65′ Λίγδας), Πνευμονίδης, Αλαφάκης (77′ Ρολάκης).

ΠΑΣ Λαμία (Παπανικολάου): Τρόπουλος, Λαμπρόπουλος, Σαββάκης, Γυφτομήτρος, Μαργαρίτης, Γιωργαλής, Ρωμανός, Τσάτσος, Τσέλα, Καψάλης, Τετριμέλης, ενώ αγωνίστηκαν και οι Τσαμαλής, Βρεττάς και Μόσχος.