Αντέτζο θέλοντος, Τάσση διαφωνούντος, Ατρόμητος – ΠΑΣ Λαμια 1-1

Published

on

Τη βοήθεια του διαιτητή Τάση χρειάστηκε ο Ατρόμητος για να ισοφαρίσει τον ΠΑΣ Λαμία και επί της ουσίας να του «κλέψει» δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ο Αντέτζο μπορεί να άνοιξε το σκορ στο Περιστέρι, βάζοντας μπροστά τη Λαμία… παρόλο αυτά το τελικό 1-1 ήρθε έπειτα από φάουλ εφεύρεση του Τάση και απευθείας εκτέλεση του Ροντρίγκο Γκάλο.

Στο ίδιο έργο θεατές, καθώς και στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο Ατρόμητος είχε ισοφαρίσει έπειτα από φάουλ που δεν είχε γίνει ποτέ!

Δοκάρι στο 84΄για τους γηπεδούχους…

Το ματς:

Έχοντας στο βασικό του σχήμα για πρώτη φορά φέτος τον Ισμαΐλ Σασί και με τον Καραμάνο να επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά από το πρώτο ματς των play out, ξεκίνησε τον αγώνα ο ΠΑΣ Λαμία.

Ο Άκης Μάντζιος, σε ένα ακόμη ματς των play out πραγματοποιεί αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας, καθώς και στο πρώτο ματς είδαμε παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος!

Η ομάδα της Φθιώτιδας, προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να κρατήσει μπάλα, να επιτεθεί και κυρίως από τα δεξιά έκανε τις «επελάσεις» του.

Ο Σασί ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης, ενώ ο Καραμάνος που έπαιξε δεξιά… πατούσε περιοχή αρκετές φορές!

Στο 8΄ο Ατρόμητος προσπάθησε να απειλήσει με στημένη φάση, όταν ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Ανδρούτσος, ο Βραζιλιάνος έφερε τη μπάλα στην περιοχή της Λαμίας όμως ο Καραμάνος απομάκρυνε με το κεφάλι τον κίνδυνο.

Αν και η Λαμία είχε δώσει ήδη έναν αγώνα, μετά την αποχή λόγω κορονοϊού, ρυθμός στο παιχνίδι για τα πρώτα 20 λεπτά δεν υπήρχε. Φάσεις δεν είχαμε… αλλά είχαμε αρκετά λάθη και φάουλ!

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 21΄ όταν ο Βάντερσον γέμισε στην περιοχή του Ατρομήτου, Σασί πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στον Καραμάνο. Ο Έλληνας επιθετικός, άργησε να γυρίσει και όταν το έκανε είχε ήδη δύο παίκτες πάνω του με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα!

Είχαμε ωραίους συνδυασμούς από τους παίκτες της Λαμίας, κυρίως με τον Βιγιάλμπα να συνεργάζεται με τον Καραμάνο δεξιά και τον Μπεχαράνο στον άξονα… παρόλο αυτά στην τελική πάσα υστερούσε η ομάδα του Μάντζιου.

Στο 31΄και μετά από ένα κόρνερ για τον Ατρόμητο, ο Νιάσε τράβηξε τον Ρισβάνη εντός της περιοχής του Κάχριμαν, αλλά μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής Τάσης έδειξε να συνεχιστεί το ματς!

Αφού το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό… το γκολ αν ερχόταν θα ερχόταν μέσω στατιστικής φάσης!

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΗΡΘΕ!

Στο 43΄ο Βιγιάλμπα εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά, έφερε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι, ο Ρισβάνης βρήκε τη μπάλα με την πλάτη και αυτή κατέληξε στο πίσω δοκάρι! Αν και φάνηκε χαμένη φάση, ο Σασί με αυτοθυσία επανέφερε τη μπάλα στην περιοχή και ο Ντάνιελ Αντέτζο με δυνατό πλασέ έκανε το 0-1!

Η εφεύρεση του Τάση… έφερε το 1-1!

Μία εφεύρεση φάουλ του Τάση στις καθυστερήσεις του 1ου 45λεπτου, έδωσε την ευκαιρία στον Ατρόμητο να απειλήσει! Ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ και έκανε το 1-1 με απευθείας τρόπο! ΑΔΙΚΟ για την ομάδα της Φθιώτιδας το γκολ αυτό!

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Λαμίας, για το φάουλ που έδωσε ο Τάσης, από το οποίο και προήλθε η ισοφάριση. Ο Σασί σε καμία περίπτωση δεν έκανε φάουλ στον Κιβρακίδη, μιας και «τσίμπησε» τη μπάλα ολοφάνερα!

Παρόλο αυτά και για ακόμη μία φορά στο ίδιο γήπεδο (το ίδιο έγινε και στο ματς της κανονικής διάρκειας) ο ΠΑΣ Λαμία ισοφαρίστηκε από τον Ατρόμητο με φάουλ εφεύρεση!

Το δεύτερο 45λεπτο…

Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λαμίας! Ο Μάντζιος, πέρασε στο παιχνίδι τον Βασιλόγιαννη, με τον Τάσο Καραμάνο να αφήνει τη θέση του. Επίσης αλλαγές και μάλιστα δύο έκανε και ο Σάββας Παντελίδης.

Ο Χαρίσης πέρασε εκτός με τον Ούμπιντες να περνάει στο ματς, όπως και ο Ενσικουλού στη θέση του νεαρού Νταβιώτη.

Στο 47΄ωραία συνεργασία των παικτών της Λαμίας με τον Ρόμανιτς να δίνει στον Σάσι, ο Τυνήσιος άφησε τη μπάλα έξυπνα στον Μπεχαράνο, ο οποίος πλάσαρε δυνατά αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν!

Αρκετά λάθη κυρίως στα άκρα για τη Λαμία, ήταν αυτά που την κρατούσαν πίσω… παρόλο αυτά όταν ο Βιγιάλμπα είχε τη μπάλα στα πόδια του, η ομάδα του Μάντζιου ήταν άκρως απειλητική!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, το σκορ παρέμενε στο 1-1 όταν ο Βιγιάλμπα πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Ατρομήτου από τον Ρόμανιτς, όμως μετά από μαρκάρισμα του Γούτα ο Αργεντινός έπεσε στο χορτάρι.

Παρόλο αυτά ο Τάσης έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το ματς…

Διπλή αλλαγή στο 62΄για τον ΠΑΣ Λαμία, όταν ο Μπιανκόνι και ο Μπουλούλης πέρασαν στο παιχνίδι, για να αποχωρήσουν ο Μπεχαράνο και ο Βιγιάλμπα.

Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και γέμισμα από τον Βασιλόγιαννη στο 64΄ο Μπιανκόνι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα αλλοιώθηκε και έφυγε προς τα πίσω, με τον Νιάσε στη συνέχεια της φάσης να κάνει ένα σουτ από πλάγια αριστερά αλλά έφυγε απελπιστικά άουτ.

Έπειτα από πρωτοβουλία του Ρόμανιτς από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Σασί ο οποίος άφησε για τον Νιάσε με τον Σενεγαλέζο μέσο να δίνει γρήγορη μπαλιά στην κορυφή της περιοχής του Ατρομήτου στον Μπιανκόνι. Ο Βραζιλιάνος «όπλισε» για να σουτάρει αλλά ο Βασιλόγιαννης, δεν κατάλαβε τις προθέσεις του συμπαίκτη του και του πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα…

Η φάση κατέληξε πλάγιο άουτ υπέρ των γηπεδούχων.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 84΄. Μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Γκάλο ο Ρισβάνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κάχριμαν, ο οποίος πραγματικά δεν μπορούσε να αντιδράσει!

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ομάδα του Παντελίδη έκανε αυτό που δεν μπορούσε σε όλο το υπόλοιπο ματς, δηλαδή να απειλήσει την ομάδα της Λαμίας!

Οι επιθέσεις του Ατρομήτου ήταν οργανωμένες και απειλητικές, παρόλο αυτά η Λαμία ήταν αυτή που και πάλι απειλούσε στις αντεπιθέσεις!

Μία κεφαλιά του Μπιανκόνι βρήκε τον Βασιλόγιαννη στο δεύτερο δοκάρι, παρόλο αυτά ο Έλληνας εξτρέμ δεν κατάφερε να κάνει δική του την μπάλα.

Γύρισμα του Γκάλο στο 90΄με τον Βέλλιο να είναι στη μικρή περιοχή του Κάχριμαν, ο Βύντρα πέφτει και με αυτοθυσία διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ!

Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων

Κεφαλιά του Γούτα στο 90+2΄έπειτα απο κόρνερ του Ούμπιντες, η μπάλα ψηλά άουτ!

Στα τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις που έδειξε ο 4ος διαιτητής… δεν άλλαξε κάτι, το 1-1 παρέμεινε και επί της ουσίας ο Τάσης με την απόφαση του πρώτου ημιχρόνου στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς από τη Λαμία!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Χαρίσης, Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος, Ντε Πο, Νταβιώτης, Μανούσος

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Kάχριμαν, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας, Νιάσε, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Βιγιάλμπα, Σάσι, Καραμάνος