Match Center

Του έδωσε οξυγόνο / ΠΑΣ Λαμία – Πανιώνιος 0-1

Published

on

Σε ένα παιχνίδι που ο Πανιώνιος φάνηκε να το ήθελε περισσότερο παλεύοντας για αυτό, με την Λαμία να έχει πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι, οι κυανέρυθροι επικράτησαν με 0-1 και συνεχίζουν να παλεύουν για την παραμονή τους έχοντας πλέον αρκετές πιθανότητες.

Σε κακή μέρα οι κυανόλευκοι, ακίνδυνοι επιθετικά, ο Πανιώνιος είχε μόνο στόχο τη νίκη και έφτασε δίκαια σε αυτή εκμεταλλευόμενος ένα λάθος στο κέντρο του γηπέδου. Κακός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Νιάσσε. Στο τέλος αποβλήθηκε και ο Βασιλόγιαννης.

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με τον Επασί κάτω από τα δοκάρια, τους Βάντερσον, Αντέτζο,Βύντρα και Σκόνδρα στην τετράδα της άμυνας, τους Μπεχαράνο και Νιάσσε στα χαφ, δεξιά στην επίθεση ο Καραμάνος, αριστερά ο Ρόμανιτς και ο Βιγιάλμπα σε ρόλο επιτελικού πίσω από τον προωθημένο Μπιανκόνι.

H πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 9ο λεπτό και ήταν για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βγήκαν στη κόντρα από τα δεξία όπως επιτίθοντω με τον Τσιλούλη ο οποίος επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ βλέποντας την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Στο 19′ ο Λυμπεράκης έβγαλε μόνο στην μεγάλη περιοχή τον Μαξίμοβιτς, αυτός απέφυγε τον Μπεχαράνο και πριν κάνει το σουτ, ο Βύντρα με καταπληκτικό τάκλιν έδιωξε τον κίνδυνο για την άμυνά του.

Οι κυανέρυθροι όντας ανώτεροι σε όλο το πρώτο 25λεπτο έφτασαν και στο γκολ με τον Αντέτζο να κάνει λάθος πάσα στο χώρο του κέντρου, η μπάλα έφτασε στον Τσιλούλη ο οποίος άφησε πίσω στο σπριντ τον Νιάσσε που είχε αναλάβει το μαρκάρισμά του, πλασάροντας εύστοχα τον Ντέβις Επασί για το 0-1. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και τεχνικό τιμ του Πανιωνίου.

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να βρουν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς να έχουν την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Κότνικ.

Ο Μάντζιος άλλαξε πριν το ημίχρονο τον κακό σε ακόμα ένα παιχνίδι Νιάσσε , περνώντας στη θέση του τον Σάσσι, παίζοντας με 8αρι τον Βιγιάλμπα σε ένα σχήμα που η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε δει ούτε σε επίπεδο προπονήσεων.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 49′ απείλησαν με τον Βιγιάλμπα να κάνει ωραία ντρίπλα στον Σαραμαντά και να σουτάρει άουτ.

Στο 59′ ο Σάσι έπαιξε  ωραία το 1-2 με τον Μπιανκόνι, με τον πρώτο να μπαίνει στην περιοχή, ο Ντομίνγκεζ τον αναχαίτισε με τον διαιτητή Παπαδόπουλο αρχικά να δείχνει την άσπρη βούλα και στη συνέχεια να παίρνει πίσω την απόφασή του δίνοντας κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα ένα μακρινό σουτ του Βιγιάλμπα δεν ήταν ικανό να ανησυχίσει τον Κότνικ ο οποίος είδε την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ, για να φτάσουμε στο 84′ με τον Μπεχαράνο με έναν κεραυνό από τα 20 μέτρα να χάνει την καλύτερη στιγμή της Λαμίας στο ματς, αναγκάζοντας τον Κότνικ σε απόκρουση με τα ακροδάκτυλα.

Με τη συμπλήρωση 90′ λεπτών ο Παπαδόπουλος απέβαλε τον Βασιλόγιαννη με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα. Το 0-1 δεν άλλαξε με τον Πανιώνιο να ανεβαίνει στους 18 βαθμούς και την Λαμία να παραμένει στους 31, υποχωρόντας κατά μία θέση, μετά τη νίκη της ΑΕΛ επί του Βόλου.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Επασί, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας (66′ Σάλιακας), Βάντερσον, Μπεχαράνο, Νιάσε (43′ Σάσι), Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς (66′ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος, Μπιανκόνι (82΄Μπουλούλης)

Πανιώνιος (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ντομίγνκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κόρμπος, Τσιλούλης (39′ Παπαγεωργίου) , Λυμπεράκης, Ρέντζας, Παπανικολάου, Μαξίμοβιτς (64′ Γρίβας),

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.