Χριστούγεννα στην κορυφή / ΠΑΣ Λαμία – Καλλιθέα 1-0

Σε ένα παιχνίδι που λίγο έλειψε να τιναχθεί στον αέρα, η Λαμία κατόρθωσε να επικρατήσει της Καλλιθέας με 1-0 και να κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα!

Βάλθηκε να μας τρελάνει! Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό ανώτερη της αντιπάλου της, είχε για 90 λεπτά τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως λίγο το άγχος της κορυφής, λίγο οι τραγικές διαιτητικές αποφάσεις και λίγο η κούραση, λίγο έλειψε να στοιχίσουν στην ομάδα αυτό το πολύτιμο τρίποντο.

Παιδαριώδη λάθη από το διαιτητικό τρίο, που “ξέχασε” να τηρήσει ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του Μάκη Γερμανάκου, κάνοντας όλη την Ελλάδα να ασχολείται με αυτό, ακύρωσε πεντακάθαρο γκολ για την ομάδα μας, έδειξε δυο κόκκινες κάρτες κι έδειχνε να έχει χάσει τον έλεγχο του παιχνιδιού πριν καν αυτό ξεκινήσει.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της με τους Βάντερσον και Βασιλόγιαννη να απειλούν χωρίς ουσία. Στο 23′ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον Όμο μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον και πρώτη κεφαλιά του Ντουρμισάι να στέλνει την μπάλα με προβολή στα δίχτυα. Ο διαιτητής αρχικά έδειξε σέντρα, όμως στη συνέχεια συμβουλευόμενος τον βοηθό του ακύρωσε τελικά το γκολ μέσα σε έντονες αποδοκιμασίες. Μέχρι το ημίχρονο η Λαμία προσπάθησε να απειλήσει, όμως δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ένα ξεκάθαρο στόχο. Να πετύχουν το γκολ και να αποβάλλουν το άγχος. Και έτσι κι έγινε. Στο 47′ ο Όμο ύστερα από εκτέλεση φάουλ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα με τον διαιτητή αυτή τη φορά  να κατακυρώνει το γκολ. Στο 58′ ο Βάντερσον κέρδισε πέναλτι αναλαμβάνοντας ο ίδιος την εκτέλεσή του, όμως προσπάθησε με μια προσποίηση να ξεγελάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι ο διαιτητής της αναμέτρησης σωστά του έδωσε κίτρινη κάρτα κι έμμεσο λάκτισμα για τους φιλοξενούμενους.

Στο 62′ ο Γκίνη αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, στο 63′ ο Βάντερσον είχε δοκάρι ύστερα από ατομική προσπάθεια και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι ισορροπίες επανήλθαν με τον Ντουρμισάι να αντικρίζει και αυτός δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από εκεί κι έπειτα ο ρυθμός του παιχνιδιού μειώθηκε αισθητά με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση στα αντίπαλα καρέ με το 1-0 να μένει ως το τέλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Tσέναμο, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Μπλάζιτς, Καραγιάννης (66’ Τσούκαλος), Βασιλόγιαννης (81’ Μπουλούλης), Βάντερσον (87’ Αυγενικού), Ντουρμισάι

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Τάκης Παντέλης): Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Πάτας, Συριόπουλος, Γκίνη, Σταματάκος (65’ Κρεββατάς), Κατσικογιάννης, Τσίπρας, Τοπάλι (54’ Μάκο), Σμυρλής (78’ Ηλιάδης)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ

Εμφάνισε ξανά τις παθογένειες του 2ου ημιχρόνου και αποχαιρέτησε το κοινό με ήττα / ΠΑΣ Λαμία – Άρης 2-4

Σε ένα ακόμη παιχνίδι για τα play offs o ΠΑΣ Λαμία προβλημάτισε στο 2ο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ της 2-0 γνωρίζοντας την ήττα στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι με σκορ 2-4!

LAMARIS

Η Λαμία προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο όμως ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν (2 γκολ), πήρε εμφατική νίκη (2-4).

Στη ματσάρα του «Αθανάσιος Διάκος» ο Άρης χαμογέλασε τελευταίος και με μια επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε το εισ βάρος του 2-0 του πρώτου μέρους και κέρδισε με 2-4 χάρη στον εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι Λορέν Μορόν που πέτυχε δύο γκολ, έφτασε τα 19 στο πρωτάθλημα και πήρε κεφάλι στην κούρσα των σκόρερ. Οι Φατόρε (είχε και ασίστ) και Φετφατζίδης τα άλλα δύο γκολ των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι είχε δύο ημίχρονο, η Λαμία έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο (βρήκε γκολ με τους Τζανετόπουλο και Μάλτσι), με τον Άρη να παρακολουθεί σε ρόλο… θεατή, με τους ρόλους να αλλάζουν στο δεύτερο ημίχρονο και την ομάδα του Άκη Μάντζιου να ανεβάζει στροφές, να βρίσκει τέσσερα γκολ και να παίρνει μία εντυπωσιακή νίκη.

Σε άλλο γήπεδο ο Άρης, έκανε ό,τι ήθελε η Λαμία

Η Λαμία έκανε ό,τι ήθελε μέσα  στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να βρίσκεται σε… άλλο γήπεδο βλέποντας του Φθιώτες να έχουν δοκάρι και δύο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική των Κιτρίνων ήταν στο 26′ με το σουτ του Φεράρι να περάνει πολλά μέτρα έξω από την εστία του νεαρού Χατζηεμαννουήλ.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έβγαλε στο γήπεδο διάθεση και πάθος και από το ξεκίνημα του αγώνα είχε τα ηνία εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως ο Άρης ήταν άνευρος και ακύνδινος. Στο 14′ ο Τσιλούλης είχε δοκάρι, έχοντας δύο ακόμα καλές στιγμές λίγο νωρίτερα για να ανοίξει το σκορ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Έλληνας μεσοεπιθετικός το έκανε ένας αμυντικός και πιο συγκεκριμένα ο Άνταμ Τζανετόπουλος που εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σλίβκα με το κεφάλι και με ωραίο γυριστό σουτ νίκησε τον Χουτεσιώτη. Το 1-0 έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους γηπεδούχους που βρήκαν και δεύτερο γκολ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Τσιλούλη να δίνει ασίστ πάρε-βάλε στον Μάλτσι που δεν είχε πρόβλημα προ κενής εστίας απλώς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ολική ανατροπή με σούπερ Μορόν

Ο Άκης Μάντζιος έχοντας πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε στο γήπεδο τους Σαβέριο και Μοντόγια. Δύο λεπτά μετά την εκκίνηση της επανάληψης ο Λορέν Μορόν πήρε το «όπλο» του και ένα εντυπωσιακό γκολ με ένα ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή μείωσε το σκορ σε 2-1, ενώ στο 54′ ο Ισπανός είχε και δοκάρι. Γενικώς η εικόνα του αγώνα άλλαξε πολύ με τον Άρη να αλλάζει πρόσωπο και να βάζει δύσκολα στους μπλε του Βόκολου.

Στο 76′ ο πρώτος σκόρερ του Άρη και του πρωταθλήματος (έφτασε τα 19 συνολικά στη Super League) βρήκε και πάλι τη λύση και με προβολή μετά από την συρτή σέντρα του Φατόρε νίκησε αμυντικούς και Χατζηεμμαλουήλ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ένα λεπτό αργότερα ο νεαρός Ισπανός μπακ που μαζί με τον Μορόν ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου με κεφαλιά μετά από σέντρα σουτ του Μοντόγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε την ολική ανατροπή των Κιτρίνων σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν σταμάτησε εκεί πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ με σκόρερ τον Φετφατζίδη που γενικώς από την στιγμή που πέρασε στο γήπεδο έκανε ό,τι ήθελε σε αυτό με τον Έλληνα εξτρέμ με ωραίο πλασέ από τα όρια της περιοχής να πετυχαίνει το 2-4 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με τον Άρη να κλείνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις εκτός έδρας αναμετρήσεις του 10 ημέρες πριν τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος.

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Σιμόν, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ (90′ Σαραμαντάς), Νούνιες (65′ Κοντονίκος), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (65′ Στάνκο), Τσιλούλης (65′ Λέικ), Μάλτσι, Σλίβκα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Φαμπιάνο, Ρόουζ, Φεράρι (46′ Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (46′ Σαβέριο), Γκαρθία (69′ Φετφατζίδης), Σαμόρα (84′ Πάρντο), Μορόν (80′ Καρίμ).

H καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης δεν ήταν αγωνιστική και καταγράφεται κατά την είσοδο των 2 ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Οι κυανόλευκοι εισήλθαν στο γήπεδο κρατώντας στην αγκαλιά τους αδέσποτα σκυλάκια της εθελοντικής ομάδας ΑδεσποΤάκης με σκοπό την ευαισθητοποίηση όλων στην υιοθεσία και τη φιλοξενία των ζώων!