Από το φάντασμα της Λαμίας, έμεινε μόνο το χειροκρότημα….

Σε ένα παιχνίδι που εξ αρχής το έργο της Λαμίας ήταν δύσκολο, το συγκρότημα του Μάκη Χάβου δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη και γνώρισε την ήττα με 0-4. Τρομερά λάθη από τον διαιτητή Τζήλο και τον βοηθό Γκάγκα….

Στην χειρότερη φετινή της εμφάνιση η Λαμία δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι γνωρίζοντας βαριά ήττα.

Ο Μάκης Χάβος επέλεξε για 2η φορά φέτος το 3-5-2, ένα σύστημα που δεν έχει δουλέψει αρκετά και εκ του αποτελέσματος δεν του βγήκε αφού η ομάδα έμοιαζε ασύνδετη και συνεπώς ακίνδυνη προς την εστία του Μπάρκα.

Τρία δοκάρια και δύο κιτρινόμαυρα γκολ και η ΑΕΚ στον Τελικό

H Λαμία απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 10′ με τον Σκόνδρα να σουτάρει διαγώνια από την μεγάλη περιοχή και την μπάλαη να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπερτόλιο δοκίμασε ένα παρόμοιο σουτ από ίδια απόσταση με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη… Η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε δοκάρι με τον Πόνσε στο 24′ μετά από ωραία σέντρα του Σιμόες στην καρδιά της κυανόλευκης άμυνας. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα οι κιτρινόμαυροι είχαν και 2ο δοκάρι με τον Μάνταλο αυτή τη φορά, μετά από κάθετη του Λιβάγια να σημαδεύει με πλασέ το δεξί δοκάρι του Κατσίκα. Στο 32′ ο Κρίστισιτς έβγαλε μόνο του αριστερά τον Χούλτ ο οποίος πάτησε μόνος του περιοχή, πλάσαρε με τον Κατσίκα να κρατά το μηδέν.

Η Λαμία άγγιξε το γκολ στο 36′ με τον Μπερτόλιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με την ΑΕΚ στην εξέλιξη της φάσης σε μια περίεργη στιγμή από αδράνεια της άμυνας και ασταθή απόκρουση του Κατσίκα να κάνει το 1-0 με πλασέ του Πόνσε. Στο 41′ μάλιστα η ΑΕΚ έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ με δραματικό τρόπο, αφού ο Οικονόμου έστειλε μετά από λάθος γύρισμα του Αντέτζο την μπάλα στα δίχτυα, ο βοηθός Γκάγκας έδειξε οφσάιντ, με τον Τζήλο ύστερα από συνεννόηση με τον βοηθό του έδειξε σέντρα. Η ΑΕΚ έφτασε και στο 0-3 όμως το γκολ του Μάνταλου ακυρώθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης πάνω στον Βάντερσον.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να προηγείται με 2-0 σφραγίζοντας την παραμονή της στον Τελικό του Κυπέλλου αφού η Λαμία ήθελε 5 (!) γκολ για να το στείλει στην παράταση.

0-4 η ΑΕΚ , φάντασμα η Λαμία

Στην επανάληψη το σκηνικό ίδιο από εκεί που έμεινε, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 0-3 σαν σε προπόνηση στο 54′ με τον Μπακασέτα μετά από γύρισμα του Μάνταλου να στέλνει την μπάλα σαν σε προπόνηση στα δίχτυα του Κατσίκα…Στο 66′ και με την Λαμία να είναι άφαντη στον αγωνιστικό χώρο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο παιχνίδι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4 με τον Χουλτ να σεντράρει από αριστερά και τον Βάντερσον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Λαμία χωρίς κανένα κίνητρο πλέον έψαξε το γκολ της τιμής, με τον Πίτι στο 82′ να σημαδεύει το δοκάρι του Μπάρκα, ανεβάζοντας τα, στα τέσσερα στη σημερινή αναμέτρηση. Ένα γκολ που αν έμπαινε θα ήταν ποίημα. Ο ίδιος παίκτης με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ για ακόμη μια φορά,

Τίποτα δεν άλλαξε στην αναμέτρηση με την Λαμία να αποχαιρετά την διοργάνωη φτάνοντας για 2η φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά. Αυτό που έμεινε είναι το θερμό χειροκρότημα στο τέλος του παιχνιδιού, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν για την ομάδα μας.

Oι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Κατσίκας, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Πλιάτσικας, Μπαράλες (46′ Μπλάζιτς), Μπερτόλιο, Καραμάνος, Ασούμπρε (69′ Βασιλαντωνόπουλος), Ρόμανιτς (58′ Πίτι), Σκόνδρας, Βάντερσον

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Κρίστισιτς (76′ Μπότος), Σιμόες, Μπακασέτας, Μάνταλος, Λιβάια, Πόνσε (59′ Μπογιέ)