Έ(Χ)ασε τα άχαστα και έμεινε στο μηδέν / ΠΑΣ Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 0-0

Σε ένα παιχνίδι που η Λαμία συνολικά ήταν ανώτερη του αντιπάλου της, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες να πετύχει κάποιο γκολ, οι κυανόλευκοι έμειναν στο 0-0 κρατώντας την καλή εμφάνιση και τον βαθμό, χάνοντας ωστόσο δύο πολύτιμους για τη συνέχεια.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστική της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία αντιμετώπισε στο «Αθανάσιος Διάκος» τον Αστέρα Τρίπολης.

Καταπληκτική εμφάνιση σήμερα από τον ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος έχασε δυστυχώς τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0.

Αμέτρητες τελικές φάσεις για τον ΠΑΣ Λαμία κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης… όμως ούτε ο Τσιλούλης, ούτε ο Ντε Βινσέντι, ούτε ο Μαρμεντίνι αλλά ούτε και ο Μπεχαράνο κατάφεραν να σκοράρουν στις κλασσικές ευκαιρίες που είχαν στον αγώνα.

Το αποτέλεσμα ήταν να παραμείνουν οι δύο ομάδες στο 0-0…

Το ματς:

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για την ομάδα του Αστέρα. Ο Μπερτόλιο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά στο 5΄, ο Μπενίτο πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Σαράνοφ.

H Λαμία απείλησε στο 14΄όταν ο Σιμόν και Ντε Βινσέντι αντάλλαξαν τη μπάλα, με τον Αργετινό να βγάζει τελικά τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αντέτζο βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Απίστευτη ενέργεια από τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας, με τον Σλίβκα και τον Τσιλούλη να «κρύβουν» τη μπάλα, να την εμφανίζουν στην περιοχή του Αστέρα, εκεί όπου ο Γιακουμάκης την άφησε να περάσει κάτω από τα πόδια του για να φτάσει στον Νούνιες. Λίγο πριν ο Κοσταρικανός σουτάρει ο Καστάνο απομάκρυνε, σώζοντας την ομάδα του.

Λίγο πριν συμπληρώσουμε 20 λεπτά αγώνα, ο Σιμόν απο τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα, συστημένη για το κεφάλι του Νούνιες, ο οποίος «τρύπωσε» στην άμυνα του Αστέρα, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Πριν την κεφαλιά του Νούνιεζ, είχε προηγηθεί ένα σουτ του Μπενίτο, στο οποίο κανονικά έπρεπε να είχε σταματήσει ο αγώνας, καθώς ο Μπεχαράνο ήταν πεσμένος στο έδαφος μία φάση νωρίτερα…

Το εξαιρετικό δεκάλεπτο του ΠΑΣ Λαμία ήρθε να διακόψει το coοling break του διαιτητή Αγγελάκη…

Ο αγώνας επανεκκίνησε με τη Λαμία να κερδίζει ένα φάουλ αρχικά σε καλή θέση, το οποίο εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι, για να κερδίσει εν τέλει η γηπεδούχος ομάδα ένα κόρνερ ακόμη. Την εκτέλεση ανέλαβε ξανά ο Αργεντινός, στέλνοντας τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Τρίπολης. Εκεί βρισκόταν ο Κορνέζος ο οποίος πήρε τη κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 33΄! Ο Σλίβκα έκλεψε τη μπάλα ωραιότατα στο κέντρο του γηπέδου και με μία πάσα έβγαλε τον Ντε Βινσέντι σε θέση τετ α τετ. Ο Αργεντινός, είχε όλο τον χώρο και τον χρόνο να πλασάρει σωστά τον Νίκο Παπαδόπουλο… όμως αποφάσισε να πλασάρει χωρίς δύναμη και να δώσει την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Αστέρα να πέσει και να μπλοκάρει.

Μετά την τεράστια ευκαιρία του ΠΑΣ Λαμία, ο Αστέρας ζήλεψε και με τη σειρά του έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Μπερτόλιο άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Μπενίτο, ο δεύτερος πάτησε περιοχή και απέναντι στον Σαράνοφ… ευτυχώς πλάσαρε άουτ!

Ξανά στο προσκήνιο η ομάδα του Μεταξά και στο 38΄ο Μπερτόλιο εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ατιένζα πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν τόσο αδύναμη που κατέληξε εύκολα στα χέρια του Σαράνοφ.

Το ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμη σημαντική τελική προσπάθεια για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο εξαιρετικός και σήμερα Τσιλούλης, πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο ταμείο του ημιχρόνου, θα σταθούμε στις εξαιρετικές προσπάθειες ορισμένων ποδοσφαιριστών της Λαμίας, όπως αυτές του Τσιλούλη, του Ντε Βινσέντι και του Νούνιες… οι οποίες όμως δεν έφεραν το γκολ. Ο Αστέρας πίεσε, αλλά η άμυνα του ΠΑΣ φάνηκε διαβασμένη στις περισσότερες περιπτώσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία της Λαμίας! Ο Γιακουμάκης έκλεψε τη μπάλα, την πάσαρε στον Ντε Βινσέντι, με τον Αργεντινό να «οπλίζει» και σουτάρει αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν σε καλή θέση με αποτέλεσμα να διώξει μακριά τη μπάλα με γροθιές.

Ο Ντε Βινσέντι στο 59΄εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο κάτω από το κέντρο, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί οπου βρισκόταν ο Μπεχαράνο. Ο Βολιβιανός προσπάθησε με το σώμα να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά αυτή δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε άουτ.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Γιακουμάκης εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του Παπαδόπουλου, προσπάθησε να πλασάρει σωστά πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά και πάλι η μπάλαδεν έκανε το χατήρι των «κυανόλευκων» και η φάση κατέληξε άουτ.

Στο ακριβώς επόμενο λεπτό ο Γκαρντάβσκι απείλησε με ένα σουτ αλλά ο Σαράνοφ έπεσε και μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα κρατώντας το 0-0.

Ντεμπούτο για τον Ρίτσμοντ Μποακιέ με τη φανέλα του ΠΑΣ Λαμία. Ο Γκανέζος σέντερ φορ πέρασε στο 67΄στη θέση του Γιακουμάκη.

Μία ακόμη τελική για τον Τσιλούλη στο παιχνίδι. Ο Σλίβκα σέντραρε από τα αριστερά στο 69΄΄ο Μποακιέ πήρε την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη την πήρε αντίπαλος αμυντικός με τη μπάλα να φτάνει στον Τσιλούλη πλαγια δεξιά. Ο Έλληνας εξτρέμ χωρίς να το σκεφτεί και χωρίς να αφήσει τη μπάλα να σκάσει στο έδαφος, έκανε το δυνατό σουτ όμως η κατάληξη ήταν άουτ.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιλίκα από καλή θέση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ, στο 72΄.

Μία ακόμη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία! Φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα, ο Τσιλούλης πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Παπαδόπουλου, σούταρε αρχικά, οι αμυντικοί απομάκρυναν, όμως ο Σλίβκα έγινε κάτοχος της μπάλας από πλεοεντική θέση προσπάθησε να σουτάρει αλλά γλίστρωσε και έχασε τεράστια ευκαιρία.

Στο 78΄ο Ασκόφσκι πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Ντε Βινσέντι, κάνοντας και αυτός με τη σειρά του ντεμπούτο με τη φανέλα της Λαμίας.

Με το που πέρασε στο παιχνίδι ο Μαρμεντίνι στο 82΄ο Βραζιλιάνος έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ! Ο Ασκόφσκι εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Μαρμεντίνι με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Τελευταία φάση του αγώνα ένα κόρνερ της Λαμίας, με τον Ασκόφσκι να εκτελεί… ο Μπεχαράνο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του Βολιβιανού πέρασε άουτ!

Καταπληκτική εμφάνιση από τον ΠΑΣ Λαμία σήμερα, τα είχε όλα και φάσεις και ευκαιρίες για γκολ και καλή άμυνα… όμως δεν είχε την ουσία όπου στο ποδόσφαιρο είναι το γκολ. Η ομάδα του Φέστα πήρε παρόλο αυτά έναν ακόμη βαθμό φτάνοντας τους 2 στο πρωτάθλημα έπειτα από τρεις αγώνες.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Νούνιες, Γιακουμάκης, Ντε Βινσέντι, Σλίβκα, Σιμόν, Μπεχαράνο, Γκοράνοφ, Τσιλούλης, Κορνέζος

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μανούσος, Μαρμεντίνι, Μποακιέ, Μπενίτεζ, Ασκόφσκι

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Ατιένζα, Καρμόνα, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Μπερτόλιο, Γκαρντάβσκι, Ριέρα, Μπενίτο

Αναπληρωματικοί: Τσιφτσής, Αντζουλάς, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Ιγκλέσιας, Μπαρτόλο, Τιλίκα, Μπαράλες, Σόνι