Έπεισε στη πρόβα τζενεράλε και ετοιμάζεται για πρεμιέρα/ Άρης – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Published

on

Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά της προετοιμασίας του ο ΠΑΣ Λαμία, απέναντι σε έναν χλιαρό Άρη που δεν δημιούργησε ιδιαίτερα προβλήματα στους κυανόλευκους. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Μέκιτς. Ανεπίσημο ντεμπούτο για Ρινγκ και Μπίκοφ!

Τελευταίο φιλικό και πρόβα τζενεράλε για τον ΠΑΣ Λαμία με τους παίκτες του Μαρίνου Σατσιά να δείχνουν βελτιωμένη εικόνα σε ακόμη ένα παιχνίδι παρά τις αρκετές απουσίες. Εκτός αποστολής οι τραυματίες Σάντμπεργκ, Βιτλής, Δοϊρανλής και Φουρτάδο.

Οι Φθιωτοί προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό, με τον Μέκιτς να παγώνει τους γηπεδούχους. Ο παίκτης της Λαμίας, έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριαζή για το 0-1, έπειτα από φάση διαρκείας και την οξυδέρκεια του Ανέστη Βλαχομήτρου στον οποίο πιστώνεται η ασίστ.

Ο Άρης επιχείρησε να απαντήσει με ωραίο σουτ του Μόντσου, λίγα λεπτά αργότερα. Όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Το ημίχρονο έφερε ανησυχία στον Άκη Μάντζιο, που επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα και να φέρει νέα πρόσωπα για να αλλάξει το σκορ.

Αντίστοιχα, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά, έδειχνε πιο συμπαγής και με ξεκάθαρο προσανατολισμό στο παιχνίδι, δίνοντας χώρο στον Άρη και χτυπώντας σε φαρμακερές αντεπιθέσεις με τον Λέικ αρκετά ορεξάτο.

Από πλευράς κιτρινόμαυρων, στο 2ο μέρος δεν άλλαξαν πολλά. Ο Μορόν έπαιξε για τουλάχιστον 80 λεπτά, ο Σαβέριο ήταν ορεξάτος, ο Μανού έκοβε και έραβε στο κέντρο, όμως το γκολ δεν ήρθε. Με την Λαμία μάλιστα να φεύγει σε νέες αντεπιθέσεις απειλώντας και για δεύτερο τέρμα. Μεγάλες στιγμές στο τελευταίο δεκάλεπτο από τον νεαρό Ντιαντί για τους Θεσσαλονικείς, το 0-1 όμως παρέμεινε και με τα νέα πρόσωπα του Άρη στο χορτάρι.

Ακόμη και μετά τις αντίστοιχες αλλαγές των φιλοξενούμενων, ένα ρόστερ όπως αυτό των Φθιωτών, με 16 μεταγραφικές κινησεις και πολλά διαφορετικά πρόσωπα, έδειξε πως θα κάνει την δική του μάχη την φετινή σεζόν και μπορεί να κάνει “ζημιές”, δυσκολεύοντας για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα την ομάδα του Μάντζιου, παίρνοντας μια νίκη ψυχολογίας απέναντι σε έναν πιο “ακριβό” και πολυπρόσωπο, αναφορικά με το ρόστερ του, αντίπαλο.

Πλέον η Λαμία μπαίνει στη τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος, το οποίο θα τη βρει σε 9 μέρες από σήμερα να αντιμετωπίσει στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό!

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Κυριαζής, Μάγιο (78′ Φατόρε), Ρόουζ(55′ Ζουλ), Μπράμπετς, Μοντόγια (55′ Φεράρι), Βέλεθ, Πάρντο (46΄Μάνου Γκαρθία), Φετφατζίδης (46′ Σαβέριο), Μόντσου (70′ Ντιαντί), Σαμόρα, Μορόν (78′ Σουλεϊμάνοφ).

ΛΑΜΙΑ (Σατσιάς): Κόστιτς, Ντεντάκης, Αντράντε, Γιαννούτσος, Σαραμαντάς, Κορνέζος, Αθανασακόπουλος, Νούνες, Γκουίντο, Μέκιτς, Βλαχομήτρος.