Έτσι ΠΑΣ Ευρώπη / ΠΑΣ Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Published

on

Ακόμη μία τεράστια εντός έδρας νίκη πανηγύρισε σήμερα ο ΠΑΣ Λαμία καθώς επικράτησε με 2-1 σκορ του ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan SuperLeague.

Ισπανοϊταλική υπόθεση το σημερινό τρίποντο του ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος έχοντας σε καλή ημέρα τους Καρλίτος, Ρούμπεν Μαρτίνεθ και Λόνγκο, έφτασε στη νίκη με 2-1 σκορ. Εξαιρετικός και ο Κοσέλεφ σήμερα ο οποίος κράτησε το υπέρ της ομάδας του σκορ αρκετές φορές!

Το ματς:

Η Λαμία αν και δεν μπήκε όσο δυνατά έμπαινε στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια στο ματς, κατάφερε να πάρει αρκετά νωρίς αυτό που έψαχνε.

Ένα λάθος κοντρόλ του Εραμούσπε έδωσε το κόρνερ από τα δεξιά για τη Λαμία, με τον Καρλίτος να πηγαίνει στο 8΄του αγώνα να το εκτελέσει. Ο Ισπανός εκτέλεσε, η μπάλα αρχικά απομακρύνθηκε αλλά ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ με ωραίο δυνατό σουτ έκανε το 1-0!

Photo Credits: Yannis Simopoulos

Άλλες δύο φάσεις για τον ΠΑΣ Λαμία στο 10΄και στο 11΄, με τον Τζανετόπουλο αρχικά να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Καρλίτος ενώ στο ακριβώς επόμενο λεπτό ο Καρλίτος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!

Στο 15΄καλή φάση για τα Γιάννινα, με τον Ριένστρα να εκτελεί ένα φάουλ λίγο κάτω από κέντρο και δεξιά, ο Εραμούσπε μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να την βρει για να την σπρώξει στα δίχτυα.

Δυστυχώς, ότι δεν κατάφερε ο Εραμούσπε στο 15΄ το κατάφερε στο 18΄ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και μία αλληγορία στην άμυνα της Λαμίας, ο Αργεντινός μπόρεσε να σκοράρει για το 1-1.

Το πρώτο 20λεπτο παιχνίδι πέρασε με ωραίο ποδόσφαιρο, με δύο γκολ και ορισμένες καλές φάσεις… Παρόλο αυτά η συνέχει δεν ήταν ίδια.

Στο 23΄μία εκτέλεση φάουλ του Καραχάλιου από καλή θέση η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ. Στο 31΄είχαμε διακοπή στο παιχνίδι διότι σε μία μονομαχία ο Τζανετόπουλος μάρκαρε κανονικά τον Παμλίδη, αυτός έπεσε στο χορτάρι το ματς συνεχίστηκε για να πάει ο Σόρια και να πετάξει στο χορτάρι τον Αμαράλ με αντικανονικό μαρκάρισμα.

Ο διαιτητής παρόλο αυτά αρκέστηκε στην κίτρινη κάρτα μόνο, ενώ έδειξε κίτρινη κάρτα και στον Σίντκλεϊ επειδή διαμαρτυρήθηκε.

Και φτάνουμε στο 37΄του αγώνα όπου ο Λόνγκο «πήρε το όπλο» του για πρώτη φορά φέτος!

Ο Καρλίτος έκανε την σέντρα από τα δεξιά ο Λόνγκο ο οποίος είχε δει την κίνηση του συμπαίκτη του σήκωσε το χέρι του, πήρε την κεφαλιά κερδίζοντας τους Εραμούσπε και Παντελάκη, για να αφήσει άγαλμα τον Κλέιμαν κάνοντας το 2-1… Παράλληλα, έβαλε φωτιά με τον πανηγυρισμό του σε όλο το ΔΑΚ!

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ιταλού σέντερ φορ στο ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ ο Καρλίτος έφτασε τις 3 ασίστ.

Ένα σουτ στο 44΄του Κάρλες Σόρια η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ…

Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων που έδωσε ο διαιτητής του αγώνα Γκάμαρης, δεν άλλαξε κάτι, η Λαμία πήγε με το υπέρ της 2-1 στα αποδυτήρια.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες…

Στο 52΄ο Ριένστρα απέφυγε δύο αντιπάλους, βρέθηκε εκτός της περιοχής, δοκίμασε το πόδι του στέλνοντας ελάχιστα άουτ τη μπάλα.

Αμέσως μετά είχαμε τις δύο πρώτες αλλαγές της Λαμίας, με τον Βόκολο να περνάει εντός τον Ακούνια στη θέση του Λόνγκο, ενώ ο Τόσιτς πήρε τη θέση του Αμαράλ.

Μία φάση που θα μπορούσε να φέρει κάτι παραπάνω για τη Λαμία στο 67΄. Ο Νούνιες με το κεφάλι βρήκε τον Καρλίτος, αυτός έδωσε τη μπάλα στον Ακούνια, ο Ουρουγουανός ενώ είχε την επιλογή να δώσει δίπλα του και δεξιά στον ολομόναχο Τόσιτς, επέλεξε να σουτάρει και να στείλει τη μπάλα άουτ!

Στο 69΄ο Σόρια προλαβαίνει τον Καρλίτος, γυρνώντας τη μπάλα στον τερματοφύλακά του τον Κλέιμαν με τον Ισραηλινό να την μπλοκάρει, μόνο που την παράβαση αυτή δεν την αντιλήφθηκε ο διαιτητής, δείχνοντας να συνεχιστεί κανονικά το ματς.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 71΄!

Ο Τόσιτς είχε μια απίθανη φάση, με το πρώτο σουτ να απομακρύνει ο Κλέιμαν και στο δεύτερο σουτ ο Καραχάλιος απομάκρυνε πάνω στην γραμμή. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 3-1.

Σουτ του Βίκιντας Σλίβκα στο 78΄από καλή θέση αλλά η μπάλα περνάει άουτ! Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Άλαν Τζαγκόεφ πήρε θέση στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας το επίσημο ντεμπούτο με την «κυανόλευκη» φανέλα!

Στο 81΄ο Σίντκλεϊ σε μία αντεπίθεση της Λαμίας 5 εναντίον 3 προτίμησε να σουτάρει παρά να δώσει σε συμπαίκτη του, με αποτέλεσμα ο Κλέιμαν να μπλοκάρει εύκολα.

Στο επόμενο λεπτό, ο Ακούνια έκλεψε τη μπάλα από πλάγια δεξιά, πάτησε περιοχή, πέρασε δύο αντιπάλους αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Φθιώτιδας.

Στο 90΄ τα Γιάννινα κέρδισαν φάουλ λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρο, ένα φάουλ που ήταν πραγματική ανακάλυψη του Γκάμαρη, ο Σόρια το εκτέλεσε με τον Μπάλαν να βρίσκει τη μπάλα αλλά ευτυχώς δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Νέο φάουλ στο 90+1΄για τα Γιάννινα, ο Σόρια εκτέλεσε, ο Κοσέλεφ βγήκε και απομάκρυνε με γροθιές τη μπάλα σώζοντας την ομάδα του. Πραγματικά εξαιρετικός ο Μολδαβός τερματοφύλακας της Λαμίας σήμερα!

Τεράστια φάση για τη Λαμία να κάνει το 3-1 με τον Ακούνια να φεύγει ωραία στη κόντρα, πάτησε περιοχή, αλλά έκανε κακό τελείωμα… με αποτέλεσμα ο Κλέιμαν να του πει όχι… Είχε την δυνατότητα ο Ουρουγουανός να πασάρει στον Τόσιτς, αλλά δεν το επέλεξε με αποτέλεσμα να χάσει τεράστια ευκαιρία.

Το 2-1 παρέμεινε έως το τέλος με τη Λαμία να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο τρίποντο!

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Ομάρ Σαντάνα, Αμαράλ, Μαρτίνεθ, Καρλίτος, Λόνγκο

Αναπληρωματικοί: Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζος, Σλίβκα, Τζανδάρης, Τόσιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιλούλης, Ακούνια, Τζαγκόεφ

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Ριένστρα, Καραχάλιος, Παμλίδης, Τζίνο, Τζίμας, Κόντε

Αναπληρωματικοί: Αθανασίου, Γκάρο, Μπάλαν, Λιάσος, Ροσέρο, Μπακαδήμας, Κιάκος, Μπορταγκαράϊ, Λώλης