Κύπελλο

Εξαντλήθηκε αλλά πέρασε στους “8” ο Παναιτωλικός πριν τη Λαμία

120 λεπτά αναγκάστηκε να αγωνιστεί ο Παναιτωλικός για να πάρει την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου, λίγες μέρες πριν την αναμέτρηση με τη Λαμία με την κόπωση να είναι αρκετά μεγάλη πλέον για τους παίκτες του Μάκη Χάβου

Ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην παράταση με τον Πανιώνιο και με το 0-0 του Αγρινίου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Άνοιξε το σκορ ο Μπάιροβιτς, ισοφάρισε ο Ντομίνγκες που παραλίγο να γίνει ήρωας χάνοντας ευκαιρία για την ανατροπή.

ΟΠαναιτωλικός και ο Πανιώνιος είχαν αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς από το πρώτο ματς στο Αγρίνιο, το οποίο δεν είχε γκολ. Γκολ δεν είχε ούτε η ρεβάνς της Νέας Σμύρνης για 116 λεπτά. Το 0-0 παρέμεινε στην κανονική διάρκεια του δεύτερου ματς για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, αλλά και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου.

Ο Μπάιροβιτς άνοιξε το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ο Ντομίνγκες ισοφάρισε στο 119′, αλλά η πρόκριση πήγε στον Παναιτωλικό. Δείτε τα πέντε πράγματα που μάθαμε από το ματς.

ΜΠΑΪΡΟΒΙΤΣ – ΝΤΟΜΙΝΓΚΕΣ: ΔΥΟ ΓΚΟΛ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ

Το ματς για 116 λεπτά δεν είχε γκολ. Σε εκείνο το λεπτό ο Αντμίρ Μπάιροβιτς εκτέλεσε το φάουλ με το δεξί, πέρασε την μπάλα από το τείχος και ο Κότνικ ήταν αδύνατο να κάνει κάτι. Τρομερή εκτέλεση από τον Σουηδό, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σλοβένο.

Ο Πανιώνιος βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση μετά από τρία λεπτά (119′) του Ντομίνγκες. Δεν του αρκούσε όμως, ήθελε ένα ακόμη γκολ για την πρόκριση. Παραλίγο να το πετύχει ο ίδιος παίκτης. Ο Βραζιλιάνος κατέβασε την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά δεν ήταν καλό το τελείωμα.

Δυο γκολ, αλλά διαφορετική βαρύτητα.

ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΔΕΝ ΗΠΙΕ ΝΕΡΟ

Ο Παναιτωλικός δυο φορές έφθασε στην πηγή στα πρώτα είκοσι λεπτά, αλλά δεν ήπιε νερό. Δυο φορές άγγιξε το γκολ, ισάριθμες το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία. Μόλις εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Σιέσεντ με κεφαλιά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Αυτή όμως από το κεφάλι του Σουηδού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίστηκε ο Σλοβένος τερματοφύλακας. Στο 17ο λεπτό – μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο – ο Φάρλεϊ Ρόσα επιχείρησε έστω και υπό πίεση ένα δυνατό σουτ, η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ξανά του Πανιώνιου.

ΠΙΟ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Είχε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφορούσε, έδειχνε να ορίζει αυτός την εξέλιξη του ματς. Έμοιαζε να πατά πιο σταθερά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πανιώνιος όμως ήταν πιο απειλητικός σε κάθε περίπτωση. Οι ευκαιρίες του μπορεί να ήταν λιγότερες ποσοτικά, καλύτερες όμως ποιοτικά. Κι αυτή δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του ματς όταν ο Σταυρόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, από κοντά, ο Κνετ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Όσο κι αυτή του 73ου λεπτού με τον Μιλόγεβιτς να κάνει το σουτ με το εξωτερικό, αλλά τον Αυστριακό γκολκίπερ της ομάδας του Αγρινίου ν’ αντιδρά σωστά και ν’ απομακρύνει.

Ο ΚΑΚΟΣ ΑΡΑΜΠΟΥΛΙ ΚΙ Ο ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ

Ο Μπαχάνα Αραμπούλι ο καλύτερος παίκτης του Πανιωνίου στην τρέχουσα σεζόν, μακράν του δεύτερου, έκανε ίσως το χειρότερο παιχνίδι του με τη φανέλα της ομάδας της Νέας Σμύρνης. Εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Παναιτωλικού, δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση, αντίθετα, για τον Μανώλη Τζανακάκη μετά από εκείνη του Σαββάτου στην ήττα από τον Ατρόμητο. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με  συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού κι αντικατέστησε τον Κέβιν Γκαρθία.

Ο Μάκης Χάβος τον έχει βάλει σε άλλο ρόλο. από αυτόν που τον γνωρίζαμε μέχρι σήμερα (μπακ). Παίζει στον άξονα στη μεσαία γραμμή και είναι αλήθεια ότι δίνει πολλές βοήθειες τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, ΑΛΛΑ…

Δεδομένο ότι ούτε ο Πανιώνιο, ούτε ο Παναιτωλικός επιθυμούσαν να περάσει η πρόκριση από την παράταση. Κι αυτό γιατί μπορεί να είχαν ως στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά προτεραιότητα αποτελεί το πρωτάθλημα.

Είναι οι δυο ομάδες που καταλαμβάνουν τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου μια εξ αυτών θα υποβιβαστεί απευθείας και η έτερη θα δώσει μπαράζ με το δεύτερη της Super League 2.

Καμία όμως δεν ρίσκαρε όσο έπρεπε για να αποφευχθεί αυτό το σενάριο. Και η διαδικασία των πέναλτι έμοιαζε το πιο δίκαιο…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης, Αραμπούλι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Μάρτιν, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Άλβαρες, Ρόσα, Ντίας.

Πηγή:sport24.gr