Match Center

Ήττα με ανατροπή από αχρείαστο πέναλτι / ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός 1-3

Published

on

Από τα χαμόγελα και την ικανοποίηση του πρώτου ημιχρόνου… στην απογοήτευση του δευτέρου. Ο ΠΑΣ Λαμία δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα έναντι του Παναθηναϊκού, χάνοντας με 1-3.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τον Παναθηναϊκό από τον οποίο και ηττήθηκε με 1-3 σκορ.

Ο Αραμπούλι σκόραρε για τον ΠΑΣ Λαμία, ενώ για τον Παναθηναϊκό δίχτυα βρήκαν οι Λούντγκβιστ, Μακέντα με πέναλτι και Μαουρίτσιο λίγο αργότερα.

Το ματς:

Με ένα εντελώς αμυντικό σχήμα, ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε τον ΠΑΣ Λαμία στον σημερινό αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Τριάδα στην άμυνα ενώ ο Ταϊρόν κάθισε στον πάγκο για να πάρει τη θέση του ο Τζανδάρης με τον Γκέντσογλου και τον Μπεχαράνο.

Στα πρώτα λεπτά του ματς, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς βέβαια να έχει απειλητικές τάσεις. Από το 7΄και μετά άρχισε η φιλοξενούμενη ομάδα να απειλεί την άμυνα της Λαμίας, η οποία δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερο πρόβλημα.

Δέκα λεπτά πέρασαν στο Πανθεσαλλικό με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει ούτε μία τελική φάση. Ο μεν Παναθηναϊκός είχε μία φλύαρη κατοχή, ο δε ΠΑΣ περίμενε τις επιθέσεις των «πρασίνων» για να τις αναχαιτίσει.

Ένα φάουλ στο 11΄με τον Βιγιφάνιες να εκτελεί με γέμισμα, η άμυνα της Λαμίας και πιο συγκεκριμένα ο Αντέτζο έδιωξε αρχικά με κεφαλιά ενώ ο Μαρτίνεθ μετέπειτα έδιωξε μακριά τη μπάλα.

Photo Credits: SuperLeague 1 / Reporter Images

Ένα λεπτό αργότερα, ο Χούανκαρ από τα αριστερά προσπάθησε να βρει τον Καρλίτος στο πίσω δοκάρι της Λαμίας με μία ψηλοκρεμαστή σέντρα, όμως ο Γκαραβέλης βγήκε και μπλόκαρε με άλμα τη μπάλα αρκετά εύκολα.

Δυστυχώς, σε ένα ακόμη ματς η Λαμία και ο Γρηγορίου αναγκάζονται να αλλάξουν τα σχέδιά τους. Ο Τζανδάρης, στο 18΄αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Ταϊρόν και όπως είναι λογικό το πλάνο του Έλληνα τεχνικού άλλαξε καθώς μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικούς ποδοσφαιριστές όσο αφορά το στυλ τους και τα φυσικά τους προσόντα.

Στο 20΄ ο Βιγιαφάνιες προσπάθησε με κάθετη πάσα να βρει τον Καρλίτος, όμως ο Τζανετόπουλος με ωραίο τάκλιν ανέκοψε την προσπάθεια του Αργεντινού ποδοσφαιριστή, αποκρύνοντας προς στιγμήν τον κίνδυνο.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι στο 25΄και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιτάλ, δοκίμασε το πόδι του από πλεονεκτική θέση, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σωτήρια τη μπάλα, κρατώντας το 0-0. Λίγα δεύτερα μετά, ο Καρλίτος έπεσε στον αγωνιστικό χωρίς να τον μαρκάρει αντίπαλος. Τελικά, ο Ισπανός σέντερ φορ αποχώρησε καθώς είχε μυϊκό πρόβλημα και ο Μακέντα πέρασε στη θέση του.

Η πρώτη τελική ευκαιρία για τη Λαμία ήρθε λίγο πριν ολοκληρώσουμε το πρώτο μισάωρο του αγώνα. Ο Αραμπούλι δοκίμασε το πόδι, η μπάλα κόντραρε στον Βέλεθ ενώ το «ριμπάουντ» πήρε ο Ταϊρόν ο οποίος αν και γλίστρησε σούταρε για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Μπρινιόλι.

Photo Credits: Yannis Simopoulos / ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία

Στο 33΄ωραία ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, σούταρε από μακριά ο Βιτάλ, αλλά και πάλι μπλόκαρε ο Γκαραβέλης, ο οποίος σε έναν ακόμη αγώνα ήταν εξαιρετικός.

Ο Παναθηναϊκός απειλούσε αλλά η Λαμία σκόραρε!

Μία δύο καλές ευκαιρίες των «πρασίνων» δεν κατέληξαν σε γκολ. Σε γκολ όμως κατέληξε η εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Μανούσου από τα αριστερά και η κεφαλιά «οβίδα» του Αραμπούλι! Στο 35΄λοιπόν, στην πρώτη κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι, η Λαμία άνοιξε το σκορ με τον Γεωργιανό σέντερ φορ να βρίσκει δίχτυα!

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και στις καθυστερήσεις του 45λεπτου, ο Χούνκναρ μετά από ωραία συνεργασία με τον Λούντκβιστ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στα δύο λεπτά καθυστερήσεις που έδειξε ο τέταρτος διαιτητής δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, εκτός από ένα κόρνερ των φιλοξενούμενων, το οποίο και δεν εκμεταλλεύτηκαν. Το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έτσι όπως άρχισε και το πρώτο. Η ομάδα του Παναθηναϊκού είχε την κατοχή της μπάλας, έκανε το παιχνίδι του, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο όσο αφορά στο να απειλήσει τη Λαμία.

Στο 47΄ο Μακέντα έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από προσπάθεια του Λούντγκβιστ αλλά ο Ιταλός σέντερ φορ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο άφαντος μέχρι το 55΄Λούκας Βιγιαφάνιες, έκανε μία πολύ ωραία ενέργεια, πλάσαρε στον Λούντγκβιστ λίγο έξω από την περιοχή του Γκαραβέλη, με τον μέσος του Παναθηναϊκού να σουτάρει για το 1-1. Δυστυχώς, η άμυνα του ΠΑΣ δεν άντεξε στην πίεση και δέχθηκε το γκολ…

Στο 58΄ ο Χατζηγιοβάνης σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Γκαραβέλης του είπε «όχι» μπλοκάροντας τη μπάλα. Ένα φάουλ και ένα κόρνερ του Προβυδάκη ήταν οι πρώτες ευκαιρίες του ΠΑΣ Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 61΄ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-2 αλλά ο Βιτάλ στην αντεπίθεση της ομάδας του, άργησε τόσο όσο χρειαζόταν ο Προβυδάκης για να γυρίσει και να τον «κόψει» με ένα αποτελεσματικό τάκλιν.

Απίστευτη πάσα του Γκέντσογλου πίσω από κέντρο προς τον Αραμπούλι, με τον Έλληνα μέσο να βγάζει επί της ουσίας τον Γεωργιανό σε θέση πλάγια τετ α τετ. Ο Αραμπούλι σούταρε με το εξωτερικό μέρος του ποδιού του αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 70΄ο Γρηγορίου έκανε την δεύτερή του αλλαγή και πέρασε στο παιχνίδι τον Τσούκαλο, ο οποίος πέρασε στη θέση του σκόρερ Αραμπούλι. Στο παιχνίδι λίγο αργότερα πέρασε και ο Σκόνδρας, ο οποίος πήρε τη θέση του Μπεχαράνο. Ο Βολιβιανός, λίγα λεπτά νωρίτερα είχε δείξει πως αντιμετωπίζει πρόβλημα χωρίς βέβαια να φαίνεται πως είναι κάτι σοβαρό.

Καλή ευκαιρία για τη Λαμία στο 73΄με τον Μανούσο να δοκιμάζει το πόδι του αλλά και τα αντανακλαστικά του Μπρινιόλι, ο οποίος κατάφερε και μπλόκαρε τη μπάλα. Λίγο αργότερα, ο Χουάνκαρ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε στην περιοχή της Λαμίας, σούταρε αλλά ο Αντέτζο πρόλαβε και έβαλε το πόδι του, αλλοίωσε την πορεία της μπάλας, η οποία έφτασε χωρίς πρόβλημα στα χέρια του Γκαραβέλη.

Καταπληκτική επέμβαση του Γκαραβέλη στο 82΄του αγώνα! Ο Παλάσιος βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε απο καλή θέση, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Λαμία μπλόκαρε κρατώντας το 1-1. Στο 84΄ οΤζανετόπουλος ανέτρεψε τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Η φάση πήγε στο VAR και επιβεβαιώσε την απόφαση του διαιτητή.

Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-2….

Τραγική εξέλιξη για την ομάδα της Λαμίας, η οποία βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο να κερδίζει με 1-0 και στην επανάληψη και μέσα σε 25 λεπτά έφτασε να χάνει με 1-2. Σα να μην έφτανε αυτό και λίγα λεπτά μετά το γκολ του Μακέντα, ο Μαουρίτσιο σε μία κόντρα επίθεση των «πρασίνων» έγραψε το 1-3.

«Τραγωδία» για τον ΠΑΣ Λαμία δυστυχώς…

Στα 4 λεπτά καθυστερήσεων του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, η Λαμία για ακόμη μία φορά δεν καταφέρνει να πάρει νίκη εντός έδρας… έστω και αν έπαιζε στο Πανθεσσαλικό για τους γνωστούς λόγους.

Οι αρχικές ενδεκάδες του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Μανούσος, Αραμπούλι

Αναπληρωματικοί: Σαράνοφ, Ελευθεριάδης, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Σκόνδρας, Τσούκαλος, Ταϊρόν, Βύντρα, Βλαχομήτρος

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Λούντγκβιστ, Χατζηγιοβάνης, Καρλίτος, Βιτάλ, Βιγιαφάνιες

Αναπληρωματικοί: Διούδης, Αλεξανδρόπουλος, Μακέντα, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Αϊτόρ, Σιδεράς, Παλάσιος, Μαουρίτσιο

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.