Ηττήθηκε και τώρα…τρέχει / ΠΑΣ Λαμία – ΟΦΗ 1-2

Published

on

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε τον ΟΦΗ στο «Αθανάσιος Διάκος».

Την ήττα με τελικό σκορ 0-2 γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία με αντίπαλο τον ΟΦΗ, για την 2η αγωνιστική της SuperLeague 1. Aπό τη μία η Λαμία είχε τις φάσεις όμως την ουσία που είναι τα γκολ τα είχαν οι Κρητικοί.

Ένα λάθος έγινε στο πρώτο ημίχρονο για τους «κυανόλευκους» και ο Βύντρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί για το 0-1 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαρδινέρο έκανε το 1-2 με κεφαλιά ανενοχλητος μέσα από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ.

Ντεμπούτο για τρεις στη Λαμία, με Χατζηστραβό, Γκούγκα και Προβυδάκη.

Με κλασσικό 4-4-2 ξεκίνησε τον αγώνα ο Γιώργος Πετράκης, με τον Επασί να είναι στο τέρμα τελικά και όχι ο Θοεδωρόπουλος, ενώ η υπόλοιπη ομάδα είναι η ίδια με τον αγώνα της 1ης αγωνιστικής με τον Άρη.

Με πεντάδα ο ΟΦΗ στην άμυνα, ενώ φορτωμένο ήταν και το κέντρο της κρητικής ομάδας καθώς ο Σίμος επέλεξε τους Νέιρα, Στάικο και Σακόρ.

Η Λαμία ήταν αυτή όπου τα πρώτα λεπτά πίεζε ψηλά, είχε την κατοχή της μπάλας και κυρίως από τα δεξιά πραγματοποιούσε τις επιθέσεις του.

Στο 6΄ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Διαμαντής απομάκρυνε αρχικά, όχι καλα όμως, με αποτέλεσμα ο Νιάσε να πάρει την κεφαλιά αλλά ο Σωτηρίου βγήκε και μπλόκαρε.

Μετά τα δέκα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο ΟΦΗ ανέβηκε προσάθησε να απειλήσει αλλά τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του Σίμου στο κέντρο, έδιναν τη μπάλα ευκολα στη Λαμία.

Σουτ του Νέιρα στο 12΄ο Επασί μαζεύει εύκολα την μπάλα. Πολύ καλά στημένη η άμυνα της Λαμίας και σε αυτό το ματς, με αποτέλεσμα να μην μπορεί η φιλοξενούμενη ομάδα να πατήσει την περιοχή των γηπεδούχων.

Βροντερό παρών είχαμε και από τον κόσμος του ΠΑΣ Λαμία, με τους οργανωμένους παρόλο που δεν μπορούν να βρεθούν μέσα στο γήπεδο, έδωσαν το παρών στις ταράτσες γύρω από τον αγωνιστικό χώρο και φώναζαν συνέχεια υπέρ της ομάδας τους.

Λίγο πριν το 20΄ο Καραμάνος βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά ήταν τόσο αδύναμο που έφτασε αργά-αργά στα χέρια του Σωτηρίου.

Στο 21΄ο Σαραμαντάς έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά ο Ρόμανιτς έπεσε έκανε την προβολή αλλά για ελάχιστα εκατοστά δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Πρώτο καλό σουτ του ΟΦΗ, στο 28΄με τον Σακόρ μετά από ωραία συνεργασία των συμπαικτών του, έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός της περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η κατάληξη ήταν άουτ για τους γηπεδούχους.

Έπειτα από λάθος του Βιγιάλμπα, ο Ουές έκλεψε τη μπάλα, με αποτέλεσμα να φύγει στην αντεπίθεση ΟΦΗ δύο με δύο, ο Νέιρα έγινε κάτοχος της μπάλας πήγε να κάνει το σουτ όμως ο Αντέτζο έπεσε και έδιωξε μακριά τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Το λάθος και το 0-1!

Τραγικό λάθος, κακή συννενόηση μεταξύ Επασί και Βύντρα, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του ΠΑΣ Λαμία, έπειτα και από πίεση στη φάση του Νέιρα. Δυστυχώς, στο 35΄ένα λάθος έκανε η γηπεδούχος ομάδα και δέχθηκε γκολ!

Η SuperLeague χρέωσε το γκολ ως αυτογκόλ του Βύντρα…

Στο 37΄ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα φάουλ, από μακρινή απόσταση και επέλεξε να το κάνει απευθείας. Η κατάληξη ήταν αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Σωτηρίου.

Αντί η ομάδα του Πετράκη να είναι αυτή που θα πίεζε μετά το γκολ του ΟΦΗ, οι παίκτες του Σίμου ήταν αυτοί που αύξησαν την πίεσή τους. Παρόλο αυτά, δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω και το ημίχρονο έληξε με σκορ 0-1.

Καλά στημένη η Λαμία στο πρώτο 45λεπτο, σωστές επιθέσεις, όμως ένα λάθος έφτανε για να γίνει το 0-1 και να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τη Λαμία με αλλαγή. Ο Πετράκης πέρασε στο παιχνίδι τον Ζηση Χατζηστραβό στη θέση του Τάσου Καραμάνου και γύρισε το σύστημα σε 4-2-3-1 με τον νεαρό να κάνει ντεμπούτο αγωνιζόμενος ως δεκάρι.

Στο 50΄πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πίεσε τον Σωτηρίου, πήρε την μπάλα, την γύρισε στον Χατζηστραβό που όμως «έχασε» το κοντρόλ απέναντι σε μία εστία με έναν παίκτη του ΟΦΗ και τον Μπεχαράνο δίπλα του προ κενής εστίας.

Δεύτερη συνεχόμενη τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Ο Ρόμανιτς, στο 55΄, έκανε πολύ ωραία την κούρσα, έδωσε στον Βιγιάλμπα ο οποίος όμως από το ύψος του πέναλτι έκανε πολύ κακό τελείωμα με αποτέλεσμα να καταλήξει η μπάλα άουτ.

Σέντρα σουτ του Νέιρα από τα αριστερά στο 58΄η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Επασί, που έλεγχε τη φάση.

Η ομάδα του Πετράκη μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλα αυτά η άμυνα του ΟΦΗ κρατούσε καλά…

Δυνατό σουτ του Ναμπί στο 70΄η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Αντέτζο και πέρασε εκτός, λίγο έξω από το δοκάρι της Λαμίας. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο αγώνας έχασε τον ρυθμό του.

Τα λάθη έφεραν και το δεύτερο γκολ!

Αυτό εκμεταλλεύτηκε και ο ΟΦΗ και στο 72΄έπειτα από κούρσα του Κοροβέση στα αριστερά και σέντρα στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ, ο Σαρδινέρο με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-2.

Απογοητευτική αντίδραση από τους παίκτες της Λαμίας σε αυτή την φάση…

Το σύστημα άλλαξε και πάλι για τη Λαμία έπειτα από την είσοδο του Γκούγκα στο παιχνίδι και του Κωστίκα και από το 4-2-3-1 πήγαμε στο 4-3-3.
Στο 80΄ ο Χατζηστραβός εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, γεμίζοντας στην περιοχή του Σωτηρίου, όμως ούτε ο Μπιανκόνι ούτε ο Αντέτζο κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα διχτυα.

Ντεμπούτο λοιπόν για τρεις στη Λαμία, καθώς εκτός από τον Χατζηστραβό και οι Γκούγκα και Προβυδάκης πραγματοποίησαν την πρώτη τους εμφάνιση με τα «κυανόλευκα».

Μετά το δεύτερο γκολ του ο ΟΦΗ κρατούσε τη μπάλα όσοι περισσότερο μπορούσε, είχε την κατοχή είχε και καλή κυκλοφορία ενώ ο ΠΑΣ προσπαθούσε να επιτεθεί κόντρα σε μία πολύ καλά οργανωμένη άμυνα.

Τεράστια ευκαρία για τον ΠΑΣ Λαμία!

Στο 87′ ο Κωστίκας έκανε ωραία ατομική ενέργεια, έβγαλε κάθετη πάσα στον Σαραμαντά ο οποίος με τη σειρά του την πέρασε στον Μπιανκόνι να σουτάρει από καλή θέση άουτ.

Το πέναλτι, το VAR και οι καθυστερήσεις του Βρέσκα

Στο 89΄ο Σελίμοβιτς κάνει πέναλτι στον Ρόμανιτς, ο Βρέσκας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με εκτέλεση κόρνερ της Λαμίας, παρόλο αυτά και έπειτα από παρέμβαση του VAR, δοθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Λάζαρ Ρόμανιτς ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 1-2. Στις καθυστερήσεις κόρνερ του Χατζηστραβού, κεφαλιά του Κωστίκα η μπάλα λίγο άουτ! Ο Κωστίκα έκανε και το τελευταίο σουτ του αγώνα, η κατάληξη βέβαια ήταν αουτ.

Δυστυχώς το σκορ δεν άλλαξε και το 1-2 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα, κάνοντας το 0/2 στο ξεκίνημα της SuperLeague 1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νιάς, Βιγιάλμπα, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Καραμάνος

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Ναμπί, Νέιρα, Γκαργκαλατζίδης, Σταϊκος

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.