ΠΑΣ Λαμία Κ17

Κ-17: Προηγήθηκε αλλά έφυγε με τον βαθμό από τα Γιάννενα!

Published

on

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του πρωταθλήματος υποδομών Κ-17 της Super League ο ΠΑΣ Λαμία αν και προηγήθηκε με 0-2 δεν καταφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης με τον ΠΑΣ Γιάννενα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια χάνοντας ευκαιρίες ακόμη και για την ολική ανατροπή.

Ο Καθάργιος από τον ΠΑΣ Λαμία πέτυχε και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, Πλασκασοβίτης και Κόντος οι σκορερ για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχασαν πέναλτι και με τον Μυρόγλου.

Ο ΠΑΣ Γιάννενα ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν έβγαζε ηρεμία στο παιχνίδι του και είχε κακές επιλογές στην κυκλοφορία της μπάλας. Σ’ ένα από τα λάθη της άμυνας, ο Καθάργιος στο 10ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ντώνου, πέρασε και τον Αναγνωστόπουλο και σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Ο ΠΑΣ Γιάννενα πέτυχε ένα γκολ στο 17’ με κεφαλιά του Λούπα, αλλά σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα με τον τερματοφύλακα της Λαμίας.

Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 22’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, όπου η άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα δεν απομάκρυνε, βγήκε πάσα για τον Καθάργιο που από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννενα απείλησε για γκολ, με τον Βλάχο να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, αλλά σηκώθηκε σημαιάκι για οφσάιντ, οπότε η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

Στο 41΄ο ΠΑΣ Γιάννενα  έχασε κραυγαλέα ευκαιρία με τον Βλάχο, όταν ο Πλασκασοβίτης έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον νεαρό επιθετικό των Γιαννιωτών από τα 2 μέτρα αμαρκάριστος να στέλεννει την μπάλα πάνω από την εστία! Αυτό που λέμε ότι όλα μπαίνουν και όλα χάνονται!

Στην επανάληψη ήταν σαν να μπήκε άλλος ΠΑΣ Γιάννινα! Η ομάδα του Γιάννη Λώλη ήταν πιο αποφασιστική, κέρδισε κατά κράτος τον χώρο του κέντρου και στο 61’ ήρθε η μείωση του σκορ με πολύ ωραίο μονοκόμματο διαγώνιο σουτ του Πλασκασοβίτη μετά από σέντρα του Βάσση. Ο τρόπος με τον οποίο χαμήλωσε το κορμί του και έπιασε το σουτ ο Πλασκασοβίτης για να μη φύγει η μπάλα πολύ ψηλά, θα τον ζήλευε και επαγγελματίας παίκτης…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον πανικό που καλλιέργησε στην αντίπαλη άμυνα κέρδισε πέναλτι στο 62’ σε ανατροπή του Μυρόγλου, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο Κατσικάς έπεσε ωραία στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, με τον Κόντο να το κερδίζει και να το εκτελεί, εύστοχα αυτήν τη φορά ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Κι ενώ οι «κυανόλευκοι» είχαν μπροστά τους άλλη μισή ώρα παιχνιδιού ως το 97’ που σφύριξε η κα Κυριαζή τη λήξη του ματς, δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό, το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, με πολλές μονομαχίες και πολλά νεύρα και τελικά τελείωσε χωρίς την αξιοσημείωτη φάση.

Σε συνδυασμό και με το ισόπαλο 0-0 του Παναιτωλικού με τον Άρη η 4πλη ισοβαθμία στη 2η θέση συνεχίζεται και μαζί και η αγωνία για το ποια ή ποιες ομάδες θα πάνε στα μπαράζ.

Πηγή: super-fm