ΠΑΣ Λαμία Κ19

K-19: Ήττα με ανατροπή στα Γιάννενα (pics)

Published

on

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΣ Λαμία, οι κυανόλευκοι του Λάκη Παπανικολάου δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννενα στη πρωτεύουσα της Ηπείρου.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 5′ από εκτέλεση φάουλ του Λαμπρόπουλου, έβγαλε πάνω από τα δοκάρια του ο Βρακάς. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κοντονίκο, με σουτ μετά από απόκρουση της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 12′ μάλιστα από νέα εκτέλεση φάουλ του Λαμπρόπουλου, η μπάλα έφυγε αρκετά δίπλα από την εστία του Βρακά.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πίεση της Λαμίας από την αρχή του παιχνιδιού έκλεισε στα καρέ της την ομάδα των Ιωαννίνων στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού και απείλησαν στο 23′ έπειτα από κάθετη του Πάνου στον Μίνα,  όπμως πρόλαβε ο Καραγιάννης και έπεσε στα πόδια του επιθετικού του ΠΑΣ Γιάννινα πριν πλασάρει.

Στο 28′ τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα, μετά από κόντρα της μπάλας στον Μίνα, ο Πάνος πλασαρε από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Καραγιάννης έσωσε. Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε και η ισοφάριση. Μπροστινή μπαλιά για τον Μίνα που αυτή τη φορά πρόλαβε την έξοδο του Καραγιάννη και ισοφάρισε σε 1-1

Στο 36′ ήρθε και δεύτερο γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννενα όταν ο Τσιουτσιος με κεφαλιά από κοντά μετά από κόρνερ του Ζώνιου έγραψε το 2-1!

Στο 45΄μάλιστα ο Ζωνιος εκτέλεσε κόρνερ ο Τσιουτσιος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα δοκάρι, η μπάλα πέρασε τη γραμμή ο Γωγουβιτης την προώθησε με δεύτερη κεφαλιά στα δίχτυα αλλά υποδείχτηκε σέ θέση οφσάιντ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννενα είχε τις φάσεις και την κυκλοφορία χωρίς την μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει ένα τρίτο γκολ και να κλειδώσει τη νίκη, με το 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννενα: Βράκας, Πήλιος, Μόσχος, Γωγουβίτης, Τσιούτσιος, Τσίρης, Φερεντίνος, Κουτσάκης, Μίνα, Ζώνιος, Πάνος

ΠΑΣ Λαμία: Καραγιάννης, Πέτρου, Λαμπρόπουλος, Κούτλας, Τρούμπουλος, Ρήττας, Δαβής, Κωστακόπουλος, Κοντονίκος, Κυριζάκης , Γιαννακάκος

Πηγή ρεπορτάζ και φώτο: super-fm.gr