Κύπελλο: Αποκλεισμός “σοκ” για τους κυανόλευκους από τον Λεβαδειακό!

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από το απρόοπτο του τροχαίου ατυχήματος με το ταξί που μετάφερε τους διαιτητές στο γήπεδο περίπου δύο ώρες πριν την έναρξη του αγώνα ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος και πανηγύρισε πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια αν και έμεινε πίσω στο σκορ, έβγαλε αντίδραση, γύρισε το ματς και πήρε το… εισιτήριο για τους «16».

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι οι κακές καιρικές συνθήκες έπαιξαν τον ρόλο τους στο να μην υπάρχει καλό θέαμα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Το γρήγορο γκολ του Μάλτσι μόλις στο 5ο της αναμέτρησης έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές στις αρχικές συνθέσεις των ομάδων τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μη έχοντας να χάσουν το παραμικρό, άλλαξαν άρδην την εικόνα τους, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτά. Αρχικά στο 56′ ο Κουάντρα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λούκας Πολέτο στο 66′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να κάνει το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με την πρόκριση αυτή ο Λεβαδειακός θα συνεχίσει και στην φάση των «16» και επόμενος αντίπαλός του θα είναι η Νίκη Βόλου, ομάδα που επίσης αγωνίζεται τον Βόρειο όμιλο της Super League 2. Αντίθετα, η Λαμία μετά από αρκετά χρόνια τέθηκε νοκ άουτ από νωρίς στον θεσμό του κυπέλλου, αφού τα δύο προηγούμενα χρόνια είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά του θεσμού.

Οι συνθέσεις:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Νιόπλιας): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ, Τσάπρας, Νίκας, Κουϊρουκίδης, Σωτηράκος, Λιάγκας, Κουάντρα, Συμελίδης, Τσελεπίδης, Νικολιάς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Αμαράλ, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Τζανδάρης (78′ Μαρτίνες), Νούνιες (60′ Καμπρέρα), Τσιλιανίδης (78′ Στάνκο, Μούλα (60′ Τσιλούλης), Λόνγκο, Μάλτσι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαμπάλας (Ηπείρου)