APOLLAM APOLLAM

Μοιρασιά στη Ριζούπολη με κοινό κέρδος τον βαθμό / Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Published

on

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία φιλοξενήθηκε στο γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας» από τον Απόλλων Σμύρνης.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Γεώργιος Καμάρας» με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης με τον οποίο και αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 σκορ.

Έναν σημαντικό βαθμό πήρε η ομάδα του ΠΑΣ Λαμία στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες παρόλο αυτά το δεύτερο 45λεπτο κύλισε αργά και βασανιστικά και χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο.

Αξίζει βέβαια να αναφέρουμε τις επιστροφές του Λάζαρ Ρόμανιτς και Κρίστοφερ Νούνιες μετά από 1 μήνα απουσίας!

Το ματς:

Δυναμικά στον αγώνα μπήκε η ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος στο 5΄έχασε τεράστια ευκαιρία. Έβγαλε ο Γκαραβέλης την κεφαλιά του Άλβες, από κοντά στη συνέχεια αστόχησε ο Ιωαννίδης. Πρώτη μεγάλη τελική προσπάθεια στο ματς και ήταν για τους γηπεδούχους.

Πίεση ψηλά απο τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Φέστα να ζητάει από τους παίκτες του να μην σταματήσουν να πιέζουν τους αντίπαλους αμυντικούς της Λαμίας. Από την άλλη ο ΠΑΣ, με 3-4-3 για πρώτη φορά φέτος, προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα, να επιβάλλει τον ρυθμό του αλλά μάταια για τα πρώτα δέκα λεπτά τουλάχιστον.

Πρώτη καλή φάση για τη Λαμία στο 18΄όταν ο Προβυδάκης από τα δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα προς το πίσω δοκάρι, εκεί όπου βρέθηκε ο Ελευθεριάδης. Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 24΄του αγώνα. Ο Προβυδάκης ανέλαβε να εκτελέσει το φάουλ που κέρδισε η Λαμία λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Απόλλωνα. Ο ακραίος αμυντικός από την Κρήτη εκτέλεσε εξαιρετικά για να στείλει τη μπάλα παρόλο αυτά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότσαρη. Άτυχος ο Προβυδάκης σε αυτή τη φάση.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Φαν Λα Πάρα ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή του Τσιλούλη στο ματς, έκανε ένα σουτ από μακρινή απόσταση, ο Γκαραβέλης παρόλο αυτά έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ντεντάκης, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν μακριά τον κίνδυνο.

Στο 37΄ο Ταϊρόν εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαζουλουξής πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Λίγο πριν ολοκληρώσουμε το 45 λεπτό του αγώνα, ο Λισγάρας έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Ο Ντεντάκης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο αρχηγός του Απόλλωνα έκανε το γυριστό αλλά ο Γκαραβέλης εκτινάχθηκε στο αριστερό του δοκάρι και έδιωξε μακριά τον κίνδυνο.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τη Λαμία να κάνει το 0-1! Ο Ταϊρόν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε άψογα τον Αραμπούλι με κάθετη πάσα, ο Γεωργιανός προχώρησε τόσο όσο έπρεπε, σούταρε αλλά αρχικά ο Κότσαρης με ασταθή απόκρουση και έπειτα ο Μπρούνο Άλβες έδιωξαν τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Κάστρο βρήκε χώρο, δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 55΄του αγώνα αυτή η φάση.

Η Λαμία, απάντησε στο σουτ του μέσου των γηπεδούχων με ένα σουτ του Ελευθεριάδη και αυτό από μακρινή απόσταση και μάλιστα είχε και την ίδια κατάληξη με αυτό του Κάστρο… ψηλά άουτ.

Από χλυαρό έως βαρετό θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κάποιος τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς από τις λίγες αλλά καλές ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου, περάσαμε στα αρκετά λάθη και των δύο ομάδων και στις λιγοστές έως ανύπαρκτες τελικές ευκαιρίες.

Στο 65΄του αγώνα ο Γρηγορίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Λάζαρ Ρόμανιτς με τον Σέρβο εξτρέμ να παίρνει χρόνο συμμετοχής μετά από αρκετές ημέρες απουσίες λόγω τραυματισμού.

Μάλιστα, ο Ρόμανιτς είχε και ένα σουτ στο παιχνίδι, στο 79΄του αγώνα, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Λίγο νωρίτερα στον είχε περάσει και ο Νούνιες στη θέση του Ταϊρόν μετά από 1 μήνα απουσίας!

Ο Φαν Λα Πάρα έπεσε στη μεγάλη περιοχή στο 84΄ ζητώντας πέναλτι από μαρκάρισμα του Μαρτίνεθ, όμως ο Σιδηρόπουλος έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το ματς, όμως δεν έδεινε κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του Απόλλωνα για θέατρο.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό αλλά σε καμία περίπτωση τις εντυπώσεις…

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Απόλλωνας Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Λισγάρας, Τουτουαρίμα, Μπρούνο Άλβες, Φατιόν, Παμλίδης, Κάστρο, Ιωαννίδης, Σλίβκα, Τσιλούλης

Αναπληρωματικοί: Κυρίτσης, Βιτλής,Μαρτίνες, Παπαγεωργίου, Ματέι, Κραγιόπουλος, Φαν Λα Πάρα, Ντάουντα

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Adejo, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Martinez, Προβυδάκης, Bejarano, Γκέντσογλου, Ελευθεριάδης, Tyronne, Arabuli

Αναπληρωματικοί: Σαράνοφ, Γκόλεμιτς, Νούνιες, Ρόμανιτς, Σαραμαντάς, Σκόνδρας, Τσούκαλος, Βύντρα, Βλαχομήτρος