Νίκησε το τριφύλλι και άρεσε η Λαμία

Published

on

Νίκη με 0-1 σκορ πήρε η ομάδα της Λαμίας επί του Παναθηναϊκού εκτός έδρας, κάνοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μία αρκετά καλή προσπάθεια!

Εξαιρετική εμφάνιση από τους παίκτες του Γιώργου Πετράκη, οι οποίοι ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, είχαν τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, κάτι το οποίο έγινε στο τέλος του αγώνα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστίκα!

Πίεση ψηλά και σε αυτό το παιχνίδι για τους κυανόλευκους, οι οποίοι όσο περνάει ο καιρός το 4-4-2 φαίνεται να αποδίδουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αυτά που τους ζητά ο προπονητής τους.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε δίχως κάποια καλή φάση, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικός, παρόλο αυτά.

Στο 8΄μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Καραμάνος βρέθηκε φάτσα με τον Διούδη, έπειτα από μακρινή μπαλιά και κακή αντίδραση της άμυνας του Παναθηναϊκού και κυρίως λόγω του “τσαφ” του Σάντσες, τσίμπησε την μπάλα και ο Βέλεθ έδιωξε λίγο πριν τη γραμμή.
Τρία λεπτά αργότερα, εξαιρετική ενέργεια του Καρλίτος από τα αριστερά και ντρίπλα πάνω στον Βύντρα, με κέρδος ένα κόρνερ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Πογιάτος.

Ένα σουτ του Ρόμανιτς, πέρασε άουτ, όπως άουτ πέρασε στο 27΄ η κεφαλιά του Καραμάνου που δεν ανησύχησε τον Διούδη, έπειτα από το γέμισμα του Σκόνδρα, μετά από κλέψιμο της Λαμίας στο κέντρο.

Δύο σουτ για τη Λαμία στο 32΄και 36΄του αγώνα από τον Σκόνδρα και τον Ρόμανιτς, δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα, ενώ στο 40΄ο Ρόμανιτς έφυγε στον χώρο και προσπάθησε να βγει στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά ο Διούδης βγήκε κι απομάκρυνε.

Το μεγάλο πλεονέκτημα της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πως ο Παναθηναϊκός δεν είχε βρει τον τρόπο να αντιμετωπίσει την πίεση των παικτών του Πετράκη, οι οποίοι πίεζαν συνέχει ψηλά και με 3-4 παίκτες!

Πρώτη τελική για τους «πράσινους» μία εκτέλεση φάουλ, του Καρλίτος, ο οποίος κέρδισε το φάουλ σε καλή θέση από τον Σκόνδρα, αλλά η εκτέλεση του Ισπανού κατέληξε στα χέρια του Επασί.

Πέντε τελικές είχε η Λαμία στο πρώτο 45λεπτο έναντι μίας του Παναθηναϊκού!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία, να χάνει μία καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.Ο Ρόμανιτς έφυγε στην κόντρα, τσίμπησε την μπάλα προ του Διούδη και τον πέρασε, αλλά ο Αθανασακόπουλος με τάκλιν απομάκρυνε λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου…

Το σχόλιο του ημιχρόνου:

Ο ΠΑΣ Λαμία είχε δύο μεγάλες φάσεις για να ανοίξει το σκορ. Το πλασέ του Καραμάνου στο 8′, που έδιωξε ο Βέλεθ λίγο πριν τη γραμμή, αλλά και την κόντρα με τον Ρόμανιτς στις καθυστερήσεις, την οποία σταμάτησε ο Αθανασακόπουλος, ήταν οι δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες γενικά του αγώνα.
Από την άλλη, προβληματική η εικόνα του τριφυλλιού στο πρώτο μέρος, στο οποίο είχε μεν την κατοχή της μπάλας και συντριπτικά υπέρ του, αλλά ήταν ουσιαστικά ακίνδυνος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να έχει μία ακόμη τεράστια ευκαιρία! Ο Νιάσε έφυγε στην κόντρα από τα δεξιά, σήκωσε το κεφάλι του είδε τον Βιγιάλμπα μέσα στην μεγάλη περιοχή του Διούδη και έκανε την σέντρα. Η μπάλα πήγε συστημένη στο πόδι του Αργεντινού, ο οποίος πλάσαρε δυνατά αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε με το πόδι, σώζοντας την ομάδα του!

Αν και μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πογιάτος, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού το 0-0 παρέμενε. Στο 61΄ωραία κίνηση και μεταβίβαση του Αλεξανδρόπουλου, αλλά δεν έφτασε στην μπάλα ο Εμμανουηλίδης.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ρόμανιτς, έκανε ωραία ενέργεια δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Μία ακόμη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Καραμάνος, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, την «έστρωσε» έξω προς τον Σαραμαντά, ο οποίος αποφάσισε να σουτάρει με το δεξί και όχι με το αριστερό με συνέπεια η μπάλα να περάσει εκτός!

Εκπληκτική κάθετη πάσα του Μπεχαράνο στον Βιγιάλμπα, ο Αργεντινός την έσπασε στον Σαραμαντά στα αριστερά ο οποίος έβγαλε ωραία σέντρα στοχεύοντας τον Καραμάνο, ο οποίος όμως έκανε επιθετικό φάουλ.

Πολλές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός να «πέφτει» και το 0-0 να παραμένει! Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απειθλήσει, κυρίως με σουτ από μακριά! Στο 78΄άστοχο σουτ του Σερπέζη, με την μπάλα να φεύγει αρκετά πάνω από την εστία του Επασί.

Και νέο σουτ για τον ΠΑΟ και τον Σερπέζη, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό των «πρασίνων» να δέχεται τη μπάλα από τον Τζιαβίδα στο ημικύκλιο της περιοχή του Επασί, σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το 0-0 θα είναι το τελικό σκορ του αγώνα, ένα γύρισμα του Βλαχομήτρο και ένα τακουνάκι του Τσούκαλου έφερε το χέρι του Καραγιάννη και το πέναλτι!

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαμιώτης Βασίλης Κωστίκας, ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 0-1!

Μπορούμε να πούμε πως αν και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα που έπαιζε καλύτερα ήταν αυτή του Παναθηναϊκού, το γκολ το άξιζε η ομάδα της Φθιώτιδας και αυτό ήρθε έστω και από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σαμαράς γύρισε τη μπάλα στο κέντρο της άμυνας της Λαμίας, ο Αλεξανδρόπουλος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!

Η ομάδα του Ντάνι Πογιάτος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το τελικό σκορ δεν άλλαξε με τη Λαμία να παίρνει σημαντική φιλική νίκη επί των πρασίνων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πογιάτος): Διούδης (63’ Χριστογεώργος), Σάντσες (46’ Σαμαράς), Σένκεφελντ (64’ Καραγιάννης), Βέλεθ (46’ Πούγγουρας), Λαζαρίδης (46’ Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης (46’ Αλεξανδρόπουλος), Αθανασακόπουλος (64’ Σερπέζης), Αγιούμπ (72’ Τζαβίδας), Χατζηγιοβάνης (46’ Εμμανουηλίδης), Καρλίτος (46’ Σαβιέρ), Μακέντα.

ΛΑΜΙΑ (Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας (57’ Προβιδάκης), Αντέτζο (81’ Γκιούλης), Βύντρα (57’ Τζανετόπουλος), Σαραμαντάς, Βασιλόγιαννης (81’ Τσούκαλος), Μπεχαράνο (81’ Τρούμπουλος), Νιάσε (57’ Μπουλούλης), Βιγιάμπα (72’ Κωστίκας), Ρόμανιτς (72’ Νικολόπουλος), Καραμάνος (81’ Τσούκαλος).