ΠΑΣ Λαμία
ΠΑΣ Λαμία: Τελευταία, απέλπιδα προσπάθεια συμμετοχής στη Super League 2


Στο χείλος της διάλυσης βρίσκεται η ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία, καθώς σήμερα Παρασκευή (05/07) θα πραγματοποιηθεί η ύστατη προσπάθεια για να διασφαλιστεί η συμμετοχή της ομάδας στη Super League 2.
Εφόσον αυτή η τελευταία απόπειρα δεν ευοδωθεί, τότε η ομάδα θα οδηγηθεί υποχρεωτικά στον Ερασιτέχνη, προκειμένου να αγωνιστεί στη Γ’ Εθνική την επόμενη σεζόν. Άλλωστε ήμασταν σαφείς, σε αυτά που μεταφέραμε, παρά την προσπάθεια υπονόμευσης της δημοσιογραφικής μας εγκυρότητας από συγκεκριμένο μέσο της πόλης κατά την πάγια τακτική του, πως οποιαδήποτε κινητικότητα για την επόμενη μέρα ήταν ανεπίσημη, αφού ακόμη δεν έχει υπάρξει αίτημα εγγραφής για να μιλάμε για οριστική συνέχεια στη Γ, Εθνική. Θυμηθείτε ΕΔΩ
Οικονομικές εκκρεμότητες που αγγίζουν το 1 εκατ. ευρώ
Η υπόθεση συμμετοχής της Λαμίας στο νέο πρωτάθλημα της SL2 σκοντάφτει στις οφειλές προς πρώην ποδοσφαιριστών, κυρίως ξένους, που έχουν κινηθεί νομικά. Συνολικά, οι απαιτήσεις από 15 ποδοσφαιριστές αγγίζουν το ένα εκατομμύριο ευρώ, με ένα σημαντικό μέρος αυτών να αφορά συμβόλαια προηγούμενων ετών.
Η προσπάθεια επικεντρώνεται στο να επιτευχθεί οικονομικός διακανονισμός με 4-5 από αυτούς τους παίκτες. Εφόσον δεχθούν να πληρωθούν με δόσεις, τότε η Λαμία θα μπορέσει να δηλώσει συμμετοχή στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Στην πορεία προς το αδιέξοδο, κομβικό ρόλο φαίνεται να διαδραμάτισε η ύπαρξη πονηρών ρητρών σε συμβόλαια. Ενδεικτική είναι η περίπτωση πρώην παίκτη που, ως μάνατζερ πλέον, είχε προβλέψει ρήτρα καταβολής συμβολαίου για πέντε χρόνια σε περίπτωση που δεν έβρισκε άλλη ομάδα, υποχρεώνοντας τη Λαμία σε πληρωμές άνω των 180.000 ευρώ ετησίως μαζί με τους φόρους.
Super League 2 ή Γ’ Εθνική;
Η διαφορά ανάμεσα στις δύο κατηγορίες είναι τεράστια και όχι μόνο αγωνιστικά. Για να σταθεί μια ομάδα στη Super League 2, χρειάζεται μπάτζετ τουλάχιστον 1 εκατ. ευρώ, την ώρα που τα έσοδα δεν ξεπερνούν τις 200.000 ευρώ.
Αντίθετα, στη Γ’ Εθνική, το συνολικό κόστος κυμαίνεται στα 300.000 ευρώ, με τα έσοδα σχεδόν ανύπαρκτα – περίπου 20.000 ευρώ.
Ημέρα κρίσης για τη Λαμία
Η σημερινή ημέρα είναι καθοριστική για το μέλλον της ομάδας. Αν δεν επιτευχθεί συμφωνία με τους πιστωτές-ποδοσφαιριστές, τότε ο δρόμος προς τη Γ’ Εθνική είναι μονόδρομος και θα σημάνει μια νέα αρχή για το σωματείο υπό ερασιτεχνικό καθεστώς.
Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.
Μεταγραφές
ΠΑΣ Λαμία: Επίσημα κυανόλευκος ο Πλειώνης


Σημαντική προσθήκη στη μεσοαμυντική γραμμή για τον ΠΑΣ Λαμία 1964, ο οποίος ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας του με τον Πάρη Πλειώνη, ενισχύοντας το ρόστερ του με έναν νεαρό ποδοσφαιριστή με παραστάσεις από τη Super League 2 και τις ακαδημίες του Ολυμπιακού.
Ο Πάρης Πλειώνης αποτελεί το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας της Φθιώτιδας, με τους «κυανόλευκους» να προσθέτουν στο δυναμικό τους έναν ποδοσφαιριστή που μπορεί να προσφέρει λύσεις σε δύο θέσεις.
Ο 20χρονος μεσοαμυντικός, γεννημένος στις 19 Οκτωβρίου 2006, έχει ύψος 1,95 μ. και αγωνίζεται με την ίδια ευχέρεια τόσο ως αμυντικός μέσος όσο και ως κεντρικός αμυντικός, δίνοντας στον προπονητή του τη δυνατότητα να τον αξιοποιήσει ανάλογα με τις ανάγκες της ομάδας.
Μέχρι πρότινος, ο Πλειώνης αγωνιζόταν στην ΠΑΕ Μαρκό, στο πρωτάθλημα της Super League 2, ενώ τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα τα έκανε στις ακαδημίες του Ολυμπιακού. Εκεί ακολούθησε τη διαδρομή από την Κ14 μέχρι και τη Β΄ ομάδα των «ερυθρολεύκων», αποκτώντας εμπειρίες μέσα από ένα οργανωμένο αναπτυξιακό περιβάλλον.
Η ανακοίνωση του ΠΑΣ Λαμία
«Ο ΠΑΣ Λαμία 1964 ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον Πάρη Πλειώνη.
Ο Πλειώνης είναι 20 ετών (19/10/2006), έχει ύψος 1,95 μ. και αγωνίζεται τόσο ως αμυντικός μέσος όσο και ως κεντρικός αμυντικός. Μέχρι πρότινος αγωνιζόταν στην ΠΑΕ Μαρκό στη Super League 2, ενώ έχει ανδρωθεί ποδοσφαιρικά στις ακαδημίες του Ολυμπιακού, από την Κ14 μέχρι και τη Β΄ ομάδα του συλλόγου.
Η οικογένεια της Λαμίας τον καλωσορίζει και του εύχεται να έχει υγεία και πολλές επιτυχίες με την ομάδα μας!»
Πάρη Πλειώνη, καλώς ήρθες στη Λαμία!
Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.
-




Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΣ Λαμία από τη Νέα Αρτάκη
-




Θλίψη στην οικογένεια του ΠΑΣ Λαμία – Έφυγε από τη ζωή ο Κωνσταντίνος «Ντίνος» Σκαφτούρας
-




Γιώργος Ζαχαρόπουλος: «Το πιστέψαμε μέχρι το τελευταίο λεπτό» μετά τη νίκη του ΠΑΣ Λαμία
-




Ζαχαρόπουλος: «Δεν ήταν στόχος το Κύπελλο – Θέλουμε στοχευμένες μεταγραφές»
-




ΠΑΣ Λαμία: Τεστ με γκολ και νίκη 4-2 επί του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου
-




Χωρίς τον ΠΑΣ Λαμία το Κύπελλο Ερασιτεχνών Φθιώτιδας – Οι 25 ομάδες της κλήρωσης
-




ΠΑΣ Λαμία για Ντίνο Σκαφτούρα: “‘Ενας από τους πιο εμβληματικούς παλαίμαχους ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Λαμία”
-




ΠΑΣ Λαμία: Πρόβα τζενεράλε με Άρη Αγίου Κωνσταντίνου πριν την έναρξη του πρωταθλήματος
-




Σάββατο στις 18:30 η πρόβα τζενεράλε του ΠΑΣ Λαμία με τον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου
-




Γιώργος Ζαχαρόπουλος: Το αήττητο σερί του 1,5 χρόνου και η πρώτη μεγάλη πρόκληση στη Γ’ Εθνική
-




ΠΑΣ Λαμία: Σε κυκλοφορία τα εισιτήρια διαρκείας για τη σεζόν 2026-27
-




Γ’ Εθνική (5ος όμιλος): Τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου
-




Πήρε και Δημήτρη Αρσενίδη ο ΠΑΣ Λαμία
-




Ήττα με ανατροπή για τον ΠΑΣ Λαμία από τον Ταμυναϊκό
-




Κύπελλο Ερασιτεχνών: Οι διαιτητές του ΠΑΣ Λαμία – ΑΟ Νέας Αρτάκης
-




ΠΑΣ Λαμία Γυναικών: Στον 4ο όμιλο της Γ’ Κατηγορίας – Όλο το πρόγραμμα
-




ΠΑΣ Λαμία: Ορίστηκαν οι διαιτητές για την πρεμιέρα στη Γ’ Εθνική
-




Κυανόλευκος και επίσημα ο Θωμάς Αρσενίδης
-




ΑΟ Νέας Αρτάκης: Ο αντίπαλος του ΠΑΣ Λαμία με υψηλές βλέψεις και ενισχυμένο ρόστερ
-




Πρεμιέρα στην Γ’ Εθνική με ντέρμπι στην Τιθορέα-εντός έδρας ο ΠΑΣ Λαμία! Ζωντανά από τον LAMIA POLIS 87.7 – ΒΙΝΤΕΟ

































