Match Center

Πέταξε ημίχρονο και βαθμούς / Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Λαμία 3-0

Published

on

Σε ένα παιχνίδι όπου η Λαμία ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να ανακάμψει βαθμολογικά, οι κυανόλευκοι πραγματοποιώντας το χειρότερο ημίχρονο της φετινής σεζόν, βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο, σκορ που δεν κατάφερε να αλλάξει στην επανάληψη και έτσι οι κυανόλευκοι γνώρισαν μια βαριά ήττα. Χωρίς ιδέες, φρεσκάδα και με προβληματική άμυνα η ομάδα μας , λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του “Βασιλιά του Ποδοσφαίρου” Πελέ, ο οποίος έφυγε από την ζωή πριν από λίγες ημέρες μετά από άνιση μάχη με την επάρατη νόσο.

Αγωνιστικά ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννενα, επιλέγοντας τον Τσιλούλη αντί του Νούνιες και τον Γκαραβέλη αντί του Σαράνοφ. Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι, Γιακουμάκης και Μανούσος οι υπόλοιποι έντεκα.

Σε ρόλο κομπάρσου από την αρχή

Η Λαμία δεν μπήκε καλά από την αρχή στο παιχνίδι με τον Αστέρα να επιβάλλει από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό της αναμέτρησης ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι και έχοντας την κατοχή της μπάλας σε μεγάλο ποσοστό. Στο 8ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή του ματς για τον Αστέρα με σέντρα του Κρέσπι, ο Μπαράλες προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, αλλά τον έκοψε ο Αντέτζο.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους με τον Μουνάφο Στο 18′ να ανοίγει το σκορ μετά από χαμένη ευκαιρία του Μπαράλες, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Γκαραβέλη. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκαραβέλης είδε τον Αντέτζο με αυτογκόλ να κάνει το 2-0 για τον Αστέρα. Ο Κρέσπι έκανε την σέντρα σουτ, ο Αντέτζο στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Σαν να μην έφτανε το αυτογκόλ του Αντέτζο, ο Νιγηριανός έκανε τραγικό λάθος 31ο λεπτό δίνοντας την ευκαιρία στον  Αστέρα να κάνει 3 τα τέρματά του. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Σίτο έκανε την πάσα από αριστερά και ο Ρεγκίς σκόραρε ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0!

Η Λαμία προσπάθησε να αφυπνιστεί μετά το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, δημιούργησε φάσεις προς την εστία του Παπαδόπουλου χωρίς επιτυχία καθώς είτε ο πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα είτε το τελείωμα ήταν άστοχο.

“Γκάζια” του κόσμου στο ημίχρονο

Κατά την είσοδο των κυανόλευκων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, οι περίπου 40 φίλοι των κυανόλευκων που βρίσκονταν στις κερκίδες δίπλα από την φυσούνα αποδοκίμασαν έντονα τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Λαμία με τους ίδιους επιστρέφοντας για το δεύτερο ημίχρονο να ζητούν στήριξη.

Άλλαξε τη μισή άμυνα ο Παντελίδης / Επανεμφάνιση Ρόμανιτς!

Ο Σάββας Παντελίδης προχώρησε σε αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Βασιλαντωνόπουλο, Ρόμανιτς και Τζανετόπουλο στις θέσεις των Γκοράνοφ, Γιακουμάκη και Αντέτζο. Ο Λάζαρ Ρόμανιτς επέστρεψε σε παιχνίδι της Λαμίας παρά το γεγονός ότι το τελευταίο διάστημα ήταν με το 1,5 πόδι εκτός ομάδος, ωστόσο ελλείψει επιλογών στα άκρα της επίθεσης, ο Σάββας Παντελίδης τον έριξε στη μάχη.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στη Λαμία, όταν στο 50′ έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Τσιλούλη που κάνει το σουτ η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 54′ ο Μπαρτόλο έκλεψε ωραία την μπάλα, έκανε την πάσα στον Μπαράλες και εκείνος το σουτ, το οποίο μπλόκαρε τελικά ο Γκαραβέλης χωρίς πρόβλημα.

Στο 67′ ωραία ατομική προσπάθεια ο Ρόμανιτς, έκανε την πάσα στον Μανούσο, αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 72′ νέ καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Μπαρτόλο κάνει ωραία προσπάθεια και γύρισμα, βρίσκει τον Μπερτόγλιο που ντριμπλάρει υπέροχα έναν αντίπαλο αλλά το τελείωμά του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Το 3-0 ήταν και το τελικό σκορ με τη Λαμία να παραμένει στους 10 βαθμούς και την 13η θέση και τον Αστέρα Τρίπολης να αναρριχάται στην 8η θέση και τους 18 βαθμούς.

Συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ρεγκίς, Σαντόνια, Ριέρα, Μπαράλες

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Adejo, Τζανδάρης, Γιακουμάκης, Μανούσος, De Vincenti, David Simon, Bejarano, Goranov, Τσιλούλης, Κορνέζος

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.