Aυτόχειρας στο Περιστέρι / Ατρόμητος – ΠΑΣ Λαμία 2-1

Published

on

Ο ΠΑΣ Λαμία ήταν καλύτερος στο Περιστέρι, προηγήθηκε νωρίς, έχασε ευκαιρίες να πάρει αέρα δύο τερμάτων όμως με ακόμη ένα δικό του λάθος ισοφαρίστηκε, με τον Ατρόμητο πέντε λεπτά πριν τη λήξη να κλέβει τη νίκη με τον Σάλομον. Ντεμπούτο για Μαρτίνεθ και Μπα με τον Ισπανό να είναι άκρως θετικός στο αριστερό άκρο τς άμυνας. Καλή εμφάνιση από τον Ταϊρόν, σε ακόμη ένα ματς σημείο αναφοράς ο Τζανδάρης.

Μέχρι τώρα δεν μπορούσε, σήμερα ήταν και άτυχος! Ο ΠΑΣ Λαμία ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο όμως ατύχησε να ισοφαριστεί και τελικά γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1!

Έτσι ξεκίνησαν

Ο ΠΑΣ Λαμία ξεκίνησε με τον Επασί κάτω από τα δοκάρια, Τζανετόπουλο, Αντέτζο, Μαρτίνες και Προβυδάκη στην τετράδα της άμυνας, τους Μπεχαράνο και  Τζανδάρη στα χαφ με το Ταϊρόν ως επιτελικό και τους Ρόμανιτς και Ντέλετις στα φτερά πίσω από τον Καραμάνο.

Στον αντίποδα ο Νταμίρ Κάναντι επέλεξε τους  Μανδά, Γκαλβάο, Στρούγγη, Κιβρακίδη, Τομάσεβιτ, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού, Ραμπέγιο, Αγκάγεφ και Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο.

Μπήκε δυνατά η Λαμία και σόκαρε τον Ατρόμητο

Ο ΠΑΣ Λαμία ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας και την υπεροχή στο παιχνίδι του, απειλώντας μάλιστα πρώτος μόλις στο 6ο λεπτό με μια κεφαλιά του Μπεχαράνο να μην απειλεί τον Μανδά. Ωστόσο οι αυτοματισμοί που έβγαζαν οι κυανόλευκοι σε αυτά τα πρώτα λεπτά απέδωσαν καρπούς αφού στο 8′ με μια τρομερή συνεργασία των παικτών της Λαμίας η μπάλα έφτασε στον Καραμάνο ο οποίος άνοιξε το σκορ. Ρόμανιτς και Ταϊρόν συνδυάστηκαν όμορφο με τον τελευταίο να κάνει την παράλληλη σέντρα στο ύψος του πέναλντι εκεί όπου ο Καραμάνος δεν αστόχησε. Η φάση αρχικά ελέγχθηκε για οφσάιντ στην κίνηση του Ταϊρόν, ωστόσο ο VAR υπέδειξε στον διαιτητή Φωτιά πως το γκολ μετράει κανονικά.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία να καθαρίσει το ματς

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεσή τους παρά το υπέρ τους 0-1 όντας ταχύτατοι στην κόντρα. Στην 2η κλασσική τους ευκαιρία μάλιστα είχαν τη δυνατότητα να πάρουν ισχυρό προβάδισμα ωστόσο η προσπάθεια του Ντέλετιτς δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Ο Ταϊρόν είδε ωραία την κίνηση του Ντέλετιτς στην πλάτη της άμυνας και τον έβγαλε με φάτσα στο τέρμα, αυτός πλάσαρε πάνω από τον Μανδά με την μπάλα πριν προλάβει να περάσει την γραμμή της εστίας να απομακρύνεται από τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Και αν από το τηλεοπτικό ριπλέι η μπάλα φαινόταν να έχει περάσει τη γραμμή, εν τέλει ο VAR έδωσε πάλι την λύση υποδεικνύοντας πως η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή της εστίας του Μανδά.

Κουτό πέναλτι του Προβυδάκη

Ο Ατρόμητος όπως ήταν λογικό ανέβασε την απόδοσή του από το ημίωρο και έπειτα βλέποντας την Λαμία να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τους χώρους που της είχε αφήσει. Και μπορεί η απόδοσή των γηπεδούχων να αυξήθηκε ωστόσο ο Επασί δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, η ισοφάριση ωστόσο ήρθε από λάθος της Λαμίας. Ο Ραμπέγιο έκανε μια ατομική προσπάθεια εντός περιοχής στην γραμμή του άουτ, με τον Προβυδάκη εντελώς αψυχολόγητα να του μαζεύει τα πόδια και τον Φωτιά ορθά να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Χριστοδουλόπουλος ο οποίος έστειλε την μπάλα στην απέναντι πλευρά από αυτή που επέλεξε ο Επασί φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Ισορροπία στην επανάληψη

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι μπήκαν εκ νέου δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Ρόμανιτς και τον εξαιρετικό σήμερα Ταϊρόν και στο 56′ έφτασαν κοντά στο 2-1 με τον Ισπανό να ανοίγει αριστερά στον Ρόμανιτς ο οποίος ντρίμπλαρε τον αντίπαλό του και από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής του Μανδά σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.  Πέντε λεπτά μετά ο Χριστοδουλόπουλος είχε την ευκαιρία να κάνει αυτός δύο τα τέρματα της ομάδας του όμως από πλεονεκτική θέση και με την μπάλα να στρώνεται μπροστά του έπιασε αέρα σπαταλώντας την.

Οι πολλές αλαγές έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού με το 20λεπτο που ακολούθησε να περνά χωρίς τελική ουσιαστικά φάση για τις δύο ομάδες. Στο 81ο λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν ξανά το 2-1 με τον Τομάσεβιτς να σεντράρει από αριστερά και τον Μανούσο με μία αδόκιμη προσπάθεια να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Επασί.

Το γύρισε με Σάλομον ο Ατρόμητος

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν το 2ο γκολ στο ματς από μια ατομική ενέργεια του Σάλομον στο 85’/ Ο μέσος του Ατρομήτου πέρασε τρεις παίκτες της Λαμίας στο χώρο του κέντρου έκανε και το σουτ το οποίο δεν κατάφερε να αποτρέψει ο Επασί πριν καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα του. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο νεοεισελθόν Μπα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο από ευνοϊκή θέση, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος: Μανδάς, Γκαλβάο (40′ Γούτας) , Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού )46′ Τριμμάτης), Ραμπέγιο (70′ Μανούσος), Αγκάγεφ (70′ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (70’Χαρίσης).

ΠΑΣ Λαμία: Επασί, Τζανετόπουλος (86′ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μαρτίνες , Προβυδάκης (67′ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν (77′ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86′ Μπα), Ντέλετις , Καραμάνος (77′ Αραμπούλι)