Άξια νίκη και ποδαρικό με το δεξί για την Λαμία

Η Λαμία με σπουδαία εμφάνιση μπήκε με το δεξί στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2019 αφού διατήρησε την παράδοση που έχτισε πέρυσι, επικρατώντας και φέτος του Παναθηναϊκού με 1-0 για το θεσμό του Κυπέλλου. Εξαιρετικοί στο ντεμπούτο τους οι Μπεχαράνο και Κατσίκας. Κέρδισε πέναλτι ο Τομάς.

Σε ένα παιχνίδι που μπορεί να μην θύμησε σε πολλά το περσινό αλλά είχε την ίδια κατάληξη, η Λαμία ήταν ανώτερη αγωνιστικά του Παναθηναϊκού και επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Μπαράλες, από την άσπρη βούλα.

Πέρυσι είχε χιόνια, φέτος πολλή βροχή. Πέρυσι η Λαμία σκόραρε 4 φορές, φέτος μόλις μία, η οποία όμως της δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου.

Η ομάδα μας υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, δικαιούταν περισσότερα από το τελικό 1-0, αφού στο 1ο ημίχρονο η μπάλα και ο αγωνιστικός χώρος της έπαιξαν άσχημο παιχνίδι όμως φεύγει με χαμόγελα και με την ψυχολογία στα ύψη για το ματς της Δευτέρας στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Μετά από αυτό το νικηφόρο 1-0 λοιπόν η Λαμία έχει το πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, με τα πάντα να κρίνονται σε δύο εβδομάδες στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ.

Λιγοστός κόσμος στο ΔΑΚ Λαμίας λόγω και της ισχυρής βροχόπτωσης που επικρατούσε στην πόλη τις τελευταίες ώρες, η οποία πάντως επιβάρυνε αισθητά και τον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ, ο οποίος ήταν αρκετά βαρύς και εμπόδισε τις προσπάθειες τον ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Μάκης Χάβος έριξε στη μάχη τους Μπαντή, Μπεχαράνο και Τομάς οι οποίοι έκαναν και το ντεμπούτο τους με την κυανόλευκη φανέλα. Ντεμπούτο και για τον νεαρό Κατσίκα ο οποίος αντικατέστησε στο 2ο ημίχρονο τον τραυματία Μπαντή.

Η Λαμία παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1 και τους Μπαντή, Βασιλαντωνόπουλο,
Πλιάτσικα, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Δημούτσο, Μπεχαράνο, Μπερτόλιο, Καραμάνο, Επστάιν και Μπαράλες ενώ ο Γιώργος Δώνης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-4-3 και τους Διούδη, Κολοβέτσιο, Πούγγουρα, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλη, Τζανδάρη, Ινσούα, Γιόχανσον, Χτατζηγιοβάνη,Χατζηθεοδωρίδη και Βέργος

Η διπλή ευκαιρία του Επστάιν και το δοκάρι του Κουρμπέλη
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας μάλιστα σπουδαία ευκαιρία με τον Επστάιν στο 10ο λεπτό όταν μετά από βαθιά σέντρα του Πλιάτσικα, ο Γερμανός επιθετικός της ομάδας μας προσπάθησε να πλασάρει τον Διούδη, όμως η μπάλα κόλλησε στον βαρύ αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα η προσπάθειά του να καταλήξει άουτ. Η Λαμία ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο με τον Τομάς, στο 16 να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και την μπάλα να σταματά στον Τζανδάρη. Με το ρολόι να δείχνει το 35ο λεπτό η Λαμία είχε ακόμη μια καλή στιγμή στο παιχνίδι να ανοίξει το σκορ, με τον Επστάιν και πάλι ο οποίος προσπάθησε ν φύγει τετ-α-τετ αλλά η μπάλα για ακόμη μια φορά τον πρόδωσε αφού κόλλησε στο βαρύ χορτάρι. Η μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους, αφού στο 38ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνη εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ από καλή θέση, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Κουρμπέλη ο οποίος την έστειλε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαντή. Ο Πούγγουρας στην επαναφορά δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα ωστόσο όπως έδειξε το ριπλέι βρισκόταν εκτεθιμένος.

Γκολ από τα αποδυτήρια…

Η Λαμία στην πρώτη της καλή στιγμή στο 2ο ημίχρονο άνοιξε το σκορ. Ο Τομάς πάτησε περιοχή, αντράπηκε από τον Πούγγουρα με τον  διαιτητή Κομίνη να δείνει την άσπρη βούλα. Ο Χερόνιμο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση στέλντοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 1-0. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Λαμία πραγματοποίησε την πρώτη της αλλαγή, αναγκαστική αφού ο Μπαντής σε μια προσπάθειά του από το πρώτο ημίχρονο να εκτελέσει ένα ελεύθερο τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει, με τον Παναγιώτη Κατσίκα να περνά στη θέση του. Τρία λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι έφτασαν κοντά και στο 2-0 όμως την βολίδα του Δημούτσου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Διούδης.

Άλλαξαν την εικόνα οι Μουνιέ και Εμμανουηλίδης

Η είσοδος του Άντονι Μουνιέ και του νεαρού Εμμανουηλίδη άλλαξε την εικόνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι φλέρταραν με την ισοφάριση στο 74′ όμως αρχικά ο Κατσίκας και στη συνέχεια ο Αντέτζο στη γραμμή σε σουτ του Βέργου κράτησαν το μηδέν. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και η 2η αναγκαστική αλλαγή της Λαμίας με τον Καραμάνο να αφήνει τη θέση του στον Σκόνδρα, με τον Μάκη Χάβο να κλείνει με αυτό το τρόπο τις αλλαγές του.

Στο 86′ ο Κατσίκας έκανε μια μεγαλοπρεπέστατη επέμβαση στα πόδια του Χατζηγιοβάνη ο οποίος αν τον ξεπερνούσε πιθανότατα θα είχε σκοράρει, ή θα είχε σερβίρει το γκολ της ισοφάρισης, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα λεπτά που απέμειναν ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτό δεν ήρθε με την Λαμία να φεύγει νικήτρια και φέτος, έχοντας έτσι τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση…