Δοκάρια και Νάγκι κράτησαν το μηδέν / ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΛ 0-0

Published

on

το πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των playouts της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε την ΑΕΛ, στο «Αθανάσιος Διάκος» με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό, καθώς έμειναν στο 0-0…

Δύο δοκάρια και τουλάχιστον 5 κλασσικές ευκαιρίες είχε ο ΠΑΣ Λαμία στον αγώνα με την ΑΕΛ αλλά αλλά κάτι η ατυχία και κάτι ο Νάγκι, έσωσαν την ομάδα της Θεσσαλίας.

Απίστευτος ο Ντέλετιτς για ακόμη μία φορά με τον Σέρβο να έχει δύο δοκάρια και περίπου τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Γρηγορίου ξεκίνησε την ίδια ενδεκάδα με τον ΠΑΣ Γιάννινα, δηλαδή με τριάδα στην άμυνα με τους Αντέτζο, Τζανετόπουλο και Βύντρα ενώ στο κέντρο ηταν οι Μπεχαράνο, Τζανδάρης και Μπιάρνασον πιο μπροστ.α τους. Ο Σκόνδρας δεξια και ο Μαρτίνεθ αριστερά ως φουλ μπακ ενώ στην κορυφή ο Ντέλετιτς και ο Καραμάνος.

Από την άλλη ο Φέστα επέλεξε τους Νάγκι στο τέρμα, δεξιά τον Μπέρτο, αριστερά τον Γιακομόφσκι και στο κέντρο της άμυνας τον Μαξιμένκο και τον Τσόσιτς. Στο κέντρο οι Στίφλερ και Κολομπίνο ενώ πιο μπροστά του ξεκίνησε ο Νικολιας. Αριστερά στην επίθεση ο Ακούνια, δεξιά ο Μουκαντζό και στην κορυφή ο Ντουρμισάι.

Το ματς

Αν και στην αρχή του αγώνα η Λαμία ήταν αυτη που είχε την κατοχή της μπάλας, στην πρώτη της επίθεση η ΑΕΛ, κατάφερε να απειλήσει. Ο Νικολιάς πήρε τη πάσα από τον Ακούνια, δοκίμασε ένα σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Αντέτζο σωτήρια, μπήκε στην πορεία της φάσης και έδιωξε τον κίνδυνο μακριά. Η Λαμία προσπάθησε στο 7΄να απαντήσει στις απειλές, όμως το απευθείας φάουλ του Σκόνδρα εκτός της περιοχής κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΛ και, έπειτε απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.

Ωραίο στρωτό σουτ του Στίφλερ μετά από απομάκρυνση του Μπιάρνασον, η μπάλα ευτυχώς πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί. Αυτή ήταν και η πιο κλασσική ευκαιρία στου αγώνα στα πρώτα 13 λεπτά του. Η φιλοξενούμενη ομάδα ξανά στο14΄προσπάθησε να απειλήσει, όταν ο Γιακομόφσκι εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Μουκαντζό έβαλε το πόδι στην προσπάθειά του να την σπρώξει στα δίχτυα αλλά ο Επασί μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Τη στιγμή που η ΑΕΛ ήταν αυτή που πίεζε, η ατυχία «χτυπάει» την πόρτα της Λαμίας. Στο 20΄ο Μπιάρνασον έπεσε στο έδαφος πιάνοντας τον αριστερό του τετρακέφαλο, ενώ λίγο αργότερα έδειξε πως χρειάζεται αλλαγή. Στη θέση του ένα λεπτό αργότερα πέρασε ο Ρόμανιτς. Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ Λαμία έχασε την μεγαλύτερή του ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ντέλετιτς, έβγαλε ωραία πάσα στον Μαρτίνεθ από τα αριστερά, ο Ισπανός έκανε την κίνηση προς τα μέσα και με ωραίο πλασέ με το εξωτερικό του παπουτσιού πήγε να κρεμάσει τον Νάγκι. Δυστυχώς, ο τερματοφύλακας της Λάρισας, πραγματοποίησε μία εξαιρετική απόκρουση κρατώντας το 0-0 στο 25΄.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τη Λαμία στο 28΄. Μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Μπεχαράνο βρέθηκε προ κενής εστίας, πλάσαρε για να κοντράρει η μπάλα στον Μουκαντζό και να περάσει κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στην ακριβώς επόμενη φάση η Λαμία κερδίζει φάουλ, την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Ντέλετιτς. Ο Σέρβος πήρε τα βήματα, εκτέλεσε δυνατά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Νάγκι! Δύο μαζεμένες απίστευτες ευκαιρίες για τους «κυανόλευκους» οι οποίοι από την αλλαγή του Μπιαρνασον και μετά είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους.

Στο 32΄ο Ντέλετιτς απείλησε ξανά με μακρινό και φαλτσαριστό σουτ, το οποίο κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ένα ακόμη κόρνερ για τον ΠΑΣ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στα δύο λεπτά καθυστερήσεων που έδειξε ο 4ος διαιτητής Γρατσάνης, ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας αλλά ο Επασί ηταν σε καλή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα.

ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ! Ο Ντέλετιτς, κάνει το πλασέ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, ο Νάγκι πέφτει αλλά για ακόμη μία φορά το δοκάρι σταματά τον Σέρβο. Σαν να μην έφτανε αυτό, στην εξέλιξη της φάσης ο Καραμάνος σε κεφαλιά εξ΄επαφής αστοχεί και πετάει τη μπάλα άουτ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία και την ΑΕΛ να παραμένουν στο 0-0 και σε αδικημένη θέση την γηπεδούχο ομάδα, η οποία είχε τουλάχιστον 4 κλασσικές φάσεις για να ανοιξει το σκορ αλλά η τύχη δεν της χαμογέλασε…

Η επανάληψη

Tο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ΑΕΛ, καθώς στο ματς πέρασαν οι Μπεν Χατίρα και Ζίζιτς στη θέση του Νικολιά και του Μουκαντζό αντιστοιχα. Το «χορό των φάσεων άνοιξε η Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κερδίζει ένα φάουλ σε πολύ καλή περιοχή από τον Μαξιμόφσκι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντέλετιτς, ο οποίος σούταρε δυνατά στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Ρόμανιτς μετά από κεφαλιά πάσα του Καραμάνου, έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα δυστυχώς πέρασε ψηλά άουτ. Από το 55΄και μετά η ΑΕΛ ανεβασε τον ρυθμό, στην προσπάθειά της να πιέσει τη Λαμία για να φτάσει σε κάποιο γκολ. Παρόλο αυτά, η άμυνα των γηπεδούχων δύσκολα έκανε λάθος, κρατώντας σωστά τις θέσεις της, απομακρύνοντας κάθε κίνδυνο.

Καταπληκτική πάσα του Ντέλετιτς δεξιά στον Σκόνδρα, ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ. Σέντρα σουτ του Ακούνια από τα δεξιά σετο 62΄ο Επασί μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια χωρίς να έχει κάποιον αντίπαλο να τον ενοχλεί.

Η Λαμία απάντησε στη φάση του Κολομβιανού επιθετικού, με τον Αντέτζο να παίρνει το ριμπάουντ από κεφαλιά απόκρουση του Ζίζιτς, αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση κόντραρε και οι αμυνόμενοι απομάκρυναν. Μία ακόμη ευκαιρία για τη Λαμία στο 72΄όταν ο Τζανετόπουλος μετά από πάσα του Μπεχαράνο βρέθηκε στην περιοχή και απέναντι στον Νάγκι, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να σώζει για ακόμη μία φορά σωτήρια τη μπάλα.

ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ. Μία ακόμη τεράστια ευκαιρία της Λαμίας με πρωταγωνιστή τον Ντέλετιτς. Ο Σέρβος σήμερα «βομβάρδιζε» την εστία του Νάγκι συνεχώς. Σε μία τέτοια φάση,στο 77΄ο Σέρβος εκτέλεσε ένα φάουλ, εξαιρετικα, αλλά και πάλι η μπάλα περασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νάγκι.

Λίγα λεπτά πριν, ο Ντέλε σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά μιας και προερχόταν από θέση οφ σάιντ ο εξτρέμ της Λαμίας. Αν κάτσουμε να απαριθμήσουμε τις τελικές ευκαιρίες θα χάσουμε το μέτρημα καθώς από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έδειξε ποια είναι πιο καλή και πιο ομάδα της SuperLeague 1 στο γήπεδο με τις φάσεις και τη δημιουργία που είχε στο παιχνίδι.

Μία φάση έκανε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ και κόντεψε να σκοράρει. Ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Τσόσιτς πήρε τη κεφαλιά με τον Επασί να αποκρούει καταπληκτικά ενώ ο Αντέτζο απομάκρυνε από πιο μακριά τον κίνδυνο.

Το 0-0 έμεινε έως το τέλος του αγώνα, παρά τις πολλές τελικές ευκαιρίες της Λαμίας, με την ΑΕΛ να πρέπει να νιώθει ικανοποιημένη από τον βαθμό που απέσπασε στο «Αθανάσιος Διάκος», μιας και η απόδοσή της δεν θύμισε ομάδα που «παλεύει» για την παραμονή της.

Επόμενη στάση πλέον το Περιστέρι όπου το ερχόμενο Σάββατο ο ΠΑΣ Λαμία θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς, Βύντρα, Μπιάρνασον, Καραμάνος

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Βλάχος, Προβυδάκης, Βασιλακάκης, Τζέιμς, Ρόμανιτς, Γκούγκα

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Στιφλερ, Ντουρμισάι, Γιακιμοφσκι, Μουκαντζό, Τσόσιτς, Μπερτος, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Νικολιάς

Αναπληρωματικοί: Σουλούκος, Καρανίκας, Ηλιάδης, Μπεν Χατίρα, Μιλοσάβλιεβιτς, Γλύνος, Ζίζιτς, Γκοτζαμανίδης, Πινακάς