Μοιρασιά στο “Αθανάσιος Διάκος” / ΠΑΣ Λαμία – Αστέρας Τρίπολης AKTOR

Λαμία και Αστέρας Aktor αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στη Φθιώτιδα, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις.
Με μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή το δοκάρι του Μακέντα στο πρώτο μέρος, Λαμία και Αστέρας Aktor (0-0) πήραν από έναν βαθμό στην δική τους «μάχη» στη Φθιώτιδα, για την 8η αγωνιστική της Super League.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, η πρώτη φάση ήρθε στο 9′ με την κεφαλιά του Γκούιντο εντός περιοχής να περνά άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 14ο λεπτό με τον Μακέντα να παίρνει την γυριστή κεφαλιά και αυτή να σταματά στο δοκάρι, το οποίο του στέρησε το γκολ.

Μέσα σε ένα λεπτό, το 37 και το 38, οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση αλλά οι Τσιντώτας και Κόστιτς σταμάτησαν τους Βλαχομήτρο και Χουχούμη αντίστοιχα. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε πολύ νωθρά και η πρώτη τελική σημειώθηκε είκοσι λεπτά μετά την έναρξή του, με ένα σουτ του Μπίκοφ που μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ στο 73′ ο Κόστιτς σταμάτησε την προσπάθεια του Τριανταφυλλόπουλου.

Και κάπου εκεί, το παιχνίδι… έσβησε στο 0-0, οι φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν από έναν βαθμό έκαστος της ισοπαλίας.

Λαμία (Βόκολος): Κόστιτς, Κορνέζος, Αντράντε, Σιόβας, Ρινγκ, Νούνιες, Μπίκοφ, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος, Γκουΐντο

Αστέρας Aktor (Παντελίδης): Τσιντώτας, Ντελί, Τριανταφυλλόπουλος, Άλχο, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Αλάγκμπε, Καλτσάς, Μπαρτόλο, Ριτζίς, Μακέντα

Η διακοπή βάλσαμο για τον Βόκολο / Άρης – ΠΑΣ Λαμία 2-0

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan SuperLeague και στο πρώτο ματς του Λεωνίδα Βόκολου στην δεύτερη θητεία του στον ΠΑΣ Λαμία, η ομάδα της Φθιώτιδας ηττήθηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Άρη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν, τον «δήμιο» του ΠΑΣ Λαμία, ο Άρης κέρδισε με 2-0 την φθιωτική ομάδα.

Ευτυχώς έρχεται διακοπή στο πρωτάθλημα και ο Λεωνίδας Βόκολος θα έχει την ευκαιρία να δουλέψει με την ομάδα η οποία χρειάζεται άμεσα αλλαγές και πρώτα απ΄όλα στο σύστημα με το οποίο αγωνίζεται.

Με δύο γκολ του Λορέν Μορόν, ο Άρης επιβλήθηκε με 2-0 της Λαμίας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League στο «Κλεάνθης Βικελίδης», πιάνοντας την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της κατάταξης. Ο πρώτος σκόρερ της περυσινής σεζόν βρήκε δίχτυα στο 4’ και στο 43’, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να μην αφήνει τον Λεωνίδα Βόκολο να… χαρεί στη δεύτερη πρεμιέρα του στον πάγκο του συλλόγου από τη Φθιώτιδα.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δε θα μπορούσαν να φανταστούν οι γηπεδούχοι. Από εκτέλεση φάουλ του Μόντσου, ο Μορόν από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, μόλις στο 4ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κλέιτον Ντιαντί δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά απέναντι στον Ιβάν Κόστιτς, με την πρώτη αντίδραση της Λαμίας να έρχεται με το άστοχο σουτ του Σαλιού Γκούιντο στο 16’. Ακόμη πιο απειλητική, πάντως, ήταν η φάση του 26’ για τη Λαμία, με τον Γκούιντο να κάνει την προσποίηση για να ελευθερωθεί από τα μαρκαρίσματα, αλλά με το αριστερό να πλασάρει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χουλιάν Κουέστα.

Στο 31’ ο Χοσέ Σιφουέντες σούταρε εκτός περιοχής, μετά την προσπάθεια του Πιόνε Σίστο, αλλά αστόχησε, όπως και ο Γκούιντο – που βρέθηκε ξανά σε θέση βολής – στο 41’. Κι αφού οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, ο Άρης  βρήκε το δεύτερο δικό του. Ο Μορόν πήρε την πάσα του Σιφουέντες και με ωραίο τρόπο νίκησε εκ νέου τον Κόστιτς για το 2-0 στο 43’, για το έκτο φετινό του τέρμα.

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε περισσότερο με τυπική διαδικασία. Κι αυτό καθώς οι μεν γηπεδούχοι δεν ανέβασαν στροφές, οι δε φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπο να απειλήσουν την εστία του Κουέστα. Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ στο 79’ άνοιξε δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Γιώργος Κορνέζος ενώ το σουτ του Αρτέμ Μπίκοβ στο 85’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Μάντζιος έδωσε την ευκαιρία στον Ρόμπιν Κουάισον να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη, ο οποίος έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα – τέσσερις μαζί με του Κυπέλλου επί του Εθνικού – φτάνοντας στους 14 βαθμούς, όσους έχει κι η πρωτοπόρος ΑΕΚ. Η Λαμία, από την πλευρά της, έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα, συμπληρώνοντας επτά ματς δίχως νίκη σε όλες τις διοργανώσεις (0-2-5), πέφτοντας στην προτελευταία θέση.

Διαιτητής: Σπυρίδων Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Κίτρινες: Μοντόγια – Σαραμαντάς, Αντράντε, Ρινγκ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (87’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (72’ Νταρίντα), Ντιαντί (72’ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία, Σίστο (63’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87’ Κουάισον).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46’ Μέκιτς), Ραντόνια (80’ Ντεντάκης), Νούνιες, Δοϊρανλής (66’ Ενρίκεζ), Μπίκοβ (80’ Αθανασακόπουλος), Ρινγκ, Γκούιντο.