ΠΑΣ Λαμία Κ19

Pics | Κ-19: Λάθη και απουσίες οδήγησαν τον ΠΑΣ Λαμία σε βαριά ήττα

Published

on

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η ομάδα Κ-19 του ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΚ στο γήπεδο “Αλέκος Παπαγεωργίου” γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 0-6.

Ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμό δυσκολίας εξ αρχής αφού εκτός της δυναμικότητας του αντιπάλου, το προπονητικό τιμ των κυανόλευκων είχε να διαχειριστεί και τις απουσίες των Τρόπουλου, Αποστόλου και Βρέττα οι οποίοι αντιμετώπιζαν πρόβλημα τραυματισμού, αλλά και του τιμωρημένου Σεντή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι κυανόλευκοι να “κατέβουν” με 13μελή αποστολή για το παιχνίδι.

Αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς μόλις στο 3ο λεπτό με σκόρερ τον Κοντορουχά, ο οποίος στο 17ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Οι δύο ομάδες διαμαρτύρονται για ισάριθμα πέναλτι στο 14′ (ΑΕΚ) και 35′ (ΠΑΣ Λαμία) με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει “παίζεται” και στις δύο περιπτώσεις. Σε κακή μέρα η διαιτητική τριάδα η οποία από την αρχή της αναμέτρησης δυσκολευόταν να καθαρίσει ακόμη και εύκολες φάσεις.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ανέβασε ταχύτητα, οι κυανόλευκοι “άδειασαν” από δυνάμεις με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν τρία τα τέρματά τους και στη συνέχεια μέσα σε ένα πεντάλεπτο ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-6. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 61′ με κεφαλιά του Αντωνόπουλου μετά από κόρνερ του Χρήστου Γιαννούλη που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, ενώ μέσα σε ένα τρίλεπτο ήρθαν αλλά τρία γκολ από ισάριθμα σουτ του Δημητριάδη (68′ από ασίστ Κοντορουχά), του Κοντορουχά (69′ από πάσα του Κοντάκη) και Μαρούτση (70′ από νέα ασίστ Κοντορουχά).

Το 0-6 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τους κυανόλευκους να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο παιχνίδι του επόμενου Σαββατοκύριακου με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία: Καραγιώργος, Ζαλοκώστας, Λαμπρόπουλος, Γαλαριώτης, Ρωμανός, Τσάτσος, Μαργαρίτης, Δρόσος, Νικολόπουλος, Κοντονίκος, Τσαμαλής

ΑΕΚ: Μπαλαμωτής, Σβίγκος, Χατζηνικολάου, Κοσίδης, Κοντάκης, Κρουσελνίτσκι, Κοντορουχάς, Αντωνόπουλος, Κυρσανίδης, Γεωργέας