Match Center

Πρώτος βαθμός στο repeat του περσινού εντός 2-2

Η Λαμία για δεύτερο σερί παιχνίδι παρουσίασε καλό πρόσωπο, δέχθηκε ένα γκολ κόντρα στην ροή του ματς, ισοφάρισε, βρέθηκε να χάνει χάρη σε τραγικό λάθος του Βασιλαντωνόπουλου όμως έσωσε την παρτίδα στο τέλος με γκολ του Αντέτζο από πέναλτι του Μαστούρ. Χιτσκοκικό φινάλε στο παιχνίδι.

Το πρώτο της βαθμό πανηγύρισε η Λαμία και μάλιστα επεισοδιακό, στο Αγρίνιο αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές όμως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι με τον Μαστούρ να αστοχεί και τον Αντέτζο στο ριμπάουντ να κάνει το 2-2.

Περίπου 2000 φίλοι των γηπεδούχων στο γήπεδο του Παναιτωλικού οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την φάση του πέναλτι με το ριπλέι ωστόσο να μην τους δικαιώνει.

Ο Μάκης Χάβος παρέταξε την ομάδα χωρίς εκπλήξεις στο Αγρίνιο. Ο Σαράνοφ βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια, στην τετράδα της άμυνας οι Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Αναστασιάδης (ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του) και Βάντερσον, Μπλάζιτς και Σκόνδρας στα χαφ, Μπερτόλιο σε ρόλο επιτελικού μέσου και οι Επστάιν και Καραμάνος πίσω από τον μοναδικό προωωθημένο Χερόνιμο Μπαράλες.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ανήκε στην Λαμία όταν ο Μπερτόλιο στο 3ο λεπτό εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον Κυριακίδη να εκτινάσσεται διώχνοντας σε κόρνερ.  Στο 16ο λεπτό η Λαμία βγήκε μπροστά με τον Επστάιν ο οποίος κουβάλησε την μπάλα έκανε και σουτ με τον Κυριακίδη να διώχνει με τα πόδια. Μια φάση που αν είχε σπάσει την μπάλα στους Μπερτόλιο και Μπαράλες που ακολουθούσαν ίσως είχε άλλη κατάληξη. Επτά λεπτά αργότερα η Λαμία χάνει μεγάλη στιγμή αν ανοίξει το σκορ με τον Μπερτόλιο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον τερματόφυλακα των γηπεδούχων να σώζει ξανά την εστία του. Τελικά αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν οι γηπεδούχοι στο 26′ με τον Μάζουρεκ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλο με σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ. Στο 43ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Τσοκάνη όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ από τον βοηθό.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι είδαμε την Λαμία του Μάκη Χάβου να πιέζει και να προσπαθεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα για τα πρώτα 25 λεπτά είχε την κατοχή κλείνοντας τον Παναιτωλικό στην άμυνά του. Έχασε πολλές ευκαιρίες και δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Αυτός που το πέτυχε ήταν ο Παναιτωλικός στην πρώτη του ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 26′ από φάουλ. Κακή εικόνα από τον Μπαράλες ο οποίος έμοιαζε χαμένος ενώ και ο Σκόνδρας έδειξε έξω από τα νερά του στη θέση του αμυντικού χαφ. Κακές μεταβιβάσεις, λάθος μαρκαρίσματα ενώ να σημειωθεί ότι το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ των γηπεδούχων ήταν δικό του.

Ισοφάριση και…αιματηρό φινάλε

Στην επανάληψη ένα φάουλ του Βάντερσον στο 54′ δεν απείλησε τον Κυριακίδη με τους γηπεδούχους στην αμέσως επόμενη φάση να φτάνουν μαι ανάσα από το 2-0 με τον Ντίας να βλέπει ωραία τον Μάζουρεκ ο οποίος πλάσαρε άουτ. Στο 66ο λεπτό ο Μοράρ επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η προσπάθεια του κατέληξε άουτ. Η Λαμία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 74′ με τον Μπερτόλιο να βγάζει καταπληκτική κάθετη στον Επστάιν ο οποίος πέρασε τον Κυριακίδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Να σημειώσουμε πως μόλις ο Μαστούρ ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά πριν στο παιχνίδι βρέθηκε άλλαξε πλευρά με τον Επστάιν, ο δεύτερος πέτυχε το γκολ.

Ένα γκολ το οποίο άξιζε η Λαμία ειδικά βάσει της εικόνας της στο πρώτο ημίχρονο. Η χαρά ήταν εφήμερη για την Λαμία αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ από τραγικό λάθος του Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος δεν έδιωξε στην περιοχή την μπάλα, ο Κάμαρα έκλεψε και σούταρε με τον Μανά στην επαναφορά να αδειάζει τον Βάντερσον και να γράφει το 2-1.

Η Λαμία στα λεπτά που απέμειναν βγήκε μπροστά παίζοντας όλα για όλα για την ισοφάριση. Στο 94′ οι κυανόλευκοι κερδίζουν πέναλτι από χέρι του Μιχάι ύστερα από κεφαλιά του Μπαράλες, σε μια φάση που οι δυό τους από την σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι μάτωσαν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαστούρ ο οποίος αστόχησε με τον Αντέτζο να ακολουθεί την φάση και να στέλνει στην επαναφορά την μπάλα στα δίχτυα. Μια φάση στην οποία είδαμε τον πρώην ποδοσφαιριστή της Λαμίας και νυν προπονητή τερματοφυλάκων του Παναιτωλικού, Λουίτζι Τσενάμο, να δίνει οδηγίες στον Κυριακίδη ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι από δυο στημένα πήγαν να κάνουν ανατροπή στην ανατροπή και μάλιστα πέτυχαν γκολ στο 102′ με τον Μαρινάκη, ο οποίος υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

Το παιχνίδι έληξε εντέλει ισόπαλο 2-2 με την Λαμία να πανηγυρίζει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Αργκούς (87′ Λουσέρο), Μιχάι, Έρικσον, Μάζουρεκ, Ντίας, Ουίλιαν (70′ Μανά), Μάρκος Πάουλο, Μοράρ.

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Μπλάζιτς, Σκόνδρας, Μπερτόλιο (78′ Καραγκούνης), Επστάιν (85′ Πλιάτσικας), Καραμάνος (59′ Μαστούρ), Μπαράλες.

Oλοκλήρωσε το πρωτάθλημα με το μυαλό στα μπαραζ / ΠΑΣ Λαμία – Ατρόμητος 0-0

Φινάλε στο φετινό πρωτάθλημα με ισοπαλία για τον ΠΑΣ Λαμία, με τους κυανόλευκους με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους να στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στις εξελίξεις σχετικά με το θέμα των μπαράζ!

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με 10 τελικές και ένα δοκάρι για κάθε ομάδα, έλλειψε το γκολ με Λαμία και Ατρόμητο να μένουν στο 0-0.

Στο τελευταίο παιχνίδι της Λαμίας στη φετινή Super League οι κυανόλευκοι είχαν την πολυτέλεια να κάνουν ροτέισον αφού έλειπε το βαθμολογικό κίνητρο, με τον Τζανλούκα Φέστα να δίνει ανάσες σε αρκετούς ποδοσφαιριστές προχωρώντας σε συνολικά 8 αλλαγές στην αρχική 11αδα.

Ακόμη ένα καλό παιχνίδι για τους Λούκας και Σιμόν στην άμυνα οι οποίοι αν και αποκτήθηκαν μόλις τον περασμένο Γενάρη έχουν δείξει ότι έχουν πλήρη επίγνωση της κατάστασης πραγματοποιώντας σοβαρές εμφανίσεις.

Το ματς:

5′ Σέντρα ακριβείας του Ρόμανιτς για τον Μπανγκουρά, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Μάριτς.

11′ Ο Μουνίθ εκτελεί το φάουλ, με τον Κουλούρη να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι!

14′ φάουλ Γκέντσογλου, κεφαλιά Αντέτζο μπλόκαρε ο Μάριτς

17′ Ο Έρλινγκμαρκ έδιωξε με το κεφάλι σέντρα του Μαρτίνεθ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρτίνεθ σούταρε εκ νέου δύο φορές μέσα από την περιοχή, ωστόσο και τα δύο σουτ κόντραραν στα σώματα.

21′ Σουτ του Κουλούρη με το δεξί, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης σταθερά.

25′ Δοκιμάζει από μακριά το πόδι του ο Μουνίθ, μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Γκαραβέλης.

28′ Σουτ του Λούκας από τα δεξιά της περιοχής, με τους γηπεδούχους να ζητάνε κόρνερ στην πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία στον αγώνα.

37′ Πάσα-σουτ του Κουλούρη από αριστερά της περιοχής, δεν πρόλαβε ο Τζαβίδας να μπει στη φάση.

53′ Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο, με τον Κουλούρη να κάνει ένα εξαιρετικό τακουνάκι και τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι.

55′ «Άγγιξε» το 1-0 η Λαμία!  Ο Μαρτίνεθ  πήρε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μπανγκουρά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάριτς!

62′  Γύρισμα του Μπετινέλι στην περιοχή, με τον Κουλούρη να παίρνει την μπάλα κάνοντας ένα αδύναμο πλασέ που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.

68′ Σουτ του Μπετινέλι από μακριά, η μπάλα έφυγε άουτ.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Δυνατό σουτ του Σιμόν τραντάζει το δοκάρι του Μάριτς!

88′ Δυνατό σουτ του Νταβιώτη από το κέντρο της περιοχής, απέκρουσε με το στήθος ο Γκαραβέλης.

90′ Γύρισμα του Μανουσάκη στο πρώτο δοκάρι, μπλόκαρε ο Μάριτς.

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο, Λούκας, Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Νούνιες, Μπανγκουρά, Αραμπούλι.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μάριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Έρλιννγκμαρκ, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Σάλομον, Χαρίσης, Καρτάλης, μουνίθ, Τζαβίδας, Κουλούρης.

Πήρε το “Χ” και τον καταδίκασε / Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Έχοντας μια εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά και ψυχραιμία καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΣ Λαμία πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης και πλέον θα διεκδικήσει την παραμονή της στην SuperLeague 1 μέσω της διαδικασίας των μπαράζ. #slgr #lamiafc #apollonfc #playouts #slgrinterwetten #season2021_2022

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play outs της SuperLeague 1, ο Απόλλωνας Σμύρνης υποδέχθηκε στον τελικό για μία θέση στα μπαράζ τον ΠΑΣ Λαμία.

Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΣ Λαμία, “έριξε” τον Απόλλωνα Σμύρνης στη SuperLeague 2 και πλέον έχει δυο αγώνες μπαράζ για να διεκδικήσει την παραμονή της στην SuperLeague 1.

Στο σημερινό αγώνα ο ΠΑΣ παρέμεινε ψύχραιμος καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην πίεση του Απόλλωνα ενώ είχε και τις ευκαιρίες για να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

Το γκολ μπορεί να μην ήρθε, όμως ήρθε ο πολύτιμος βαθμός ο οποίος ανέβασε τους “κυανόλευκους” στο 25 πόντους και τους έστειλε στα μπαράζ.

“Χορταστικό” το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με αρκετές ευκαιρίες και δοκάρι για τον Βιτλή του Απόλλωνα αλλά και αρκετές τελικές για τους φιλοξενούμενους. Έπεσε αρκετά ο ρυθμός του δεύτερου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να παραμένουν σε 90 λεπτά αγώνα στο 0-0.

Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο. Χωρίς καν σήμερα για τον Απόλλωνα. Οδηγός μπορούσε να είναι μόνο ο τρόπος με τον οποίο πάλεψε στα πλέι οφ για εκείνο που έμοιαζε σχεδόν ακατόρθωτο και το έφτασε την προηγούμενη αγωνιστική να μοιάζει πιθανό. Ο κακός συνδυασμός αποτελεσμάτων, ο χείριστος συνδυασμός αποτελεσμάτων, τον έφερε σήμερα με την πλάτη στον τοίχο, τη θηλιά στο λαιμό και το πιστόλι στον κρόταφο. Όλα την ίδια στιγμή. Μπήκε γνωρίζοντας τη δυσκολία. Ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, πιο κινητικός και πιο απειλητικός από τη νωθρή Λαμία, ωστόσο μόνο με μια κεφαλιά του Ιωαννίδη… κούνησε τον Σαράνοφ.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβαίνουν μετά το δεκάλεπτο να απειλούν κυρίως στις στημένες φάσεις και να ψάχνουν το γκολ που ουσιαστικά θα χώριζε την ήρα από το στάχυ και θα «έκλεινε» την υπόθεση τελευταία θέση της βαθμολογίας και μαθηματικά. Είχαν καλές φάσεις, όμως ο Απόλλων είχε τις μεγαλύτερες. Η πρώτη στο 26ο λεπτό με τον μεν Σλίβκα να σημειώνεται σε θέση οφσάιντ, αλλά ήταν μια φάση που θα είχε πολλή συζήτηση σε περίπτωση που η μπάλα είχε καταλήξει στα δίχτυα. Η δεύτερη και ακόμα μεγαλύτερη με κεφαλιά του Βιτλή έπειτα από ωραία σέντρα του Μαρτίνεζ και τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της Λαμίας.

Οι κεφαλιές συνέχισαν να είναι και στο δεύτερο ημίχρονο ο βασικός τρόπος ολοκλήρωσης των επιθετικών προσπαθειών του Απόλλωνα. Προσπάθειες, οι οποίες εντείνονταν όσο περνούσε ο χρόνος, όμως ο Ντάουντα σε δύο περιπτώσεις έστειλε από πλεονεκτική θέση τη μπάλα άουτ. Ο χρόνος ξεκάθαρα δε θα κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων, με τα πόδια να γίνονται όλο και πιο βαριά όσο περνάει ο χρόνος και την απογοήτευση να κυριαρχεί της ελπίδας, απέναντι εξάλλου σε έναν προπονητή που ήξερε πολύ καλά πώς να τους αντιμετωπίσει. Ο Τζιανλούκα Φέστα με διπλή θητεία στη Ριζούπολη ανέλαβε τη Λαμία στο έσχατο κομμάτι της σεζόν και κατόρθωσε σε πρώτη φάση να τη διατηρήσει μακριά από την τελευταία θέση, ενώ απομένει ο αγώνας μπαράζ με τον ηττημένο του Βέροια-Λεβαδειακός για να καταφέρει η Λαμία να είναι και την επόμενη σεζόν στη Super League.

Οι φιλοξενούμενοι, που φέτος δεν κέρδισαν τον Απόλλωνα σε τρία ματς, κατόρθωσαν να πάρουν τον «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας, παρότι καρδιοχτύπησαν στο φινάλε του αγώνα. Πρώτα στο 86’, όταν είδαν το πλασέ του αμαρκάριστου Τσιλούλη να φεύγει άουτ και δύο λεπτά μετά με το καλό σουτ του Γιαννιώτα, το οποίο έβγαλε ο Σαράνοφ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Τεννές): Σόρτσαν, Μπαξεβανίδης (58’ Φερνάντες), Ντομίνγκες, Ρόγκνε (46’ Τσίμπσαχ), Ντεντάκης, Βιτλής, Σλίβκα (79’ Τσιλούλης), Κάστρο, Μαρτίνες, Ντάουντα, Ιωαννίδης (73’ Γιαννιώτας).

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζάνδάρης, Μανούσος (84’ Αραμπούλι), Ντελ Πίνο (66’ Νούνιες), Καραμάνος (70’ Ρόμανιτς), Σίμον, Μπεχαράνο, Λούκας.