Τερμάτισε δεύτερος και άρεσε / ΠΑΣ Λαμία – Πανσερραϊκός 2-2 (2-3 πεν)

Published

on

Το πρώτο από τα τρία συνολικά φιλανθρωπικά τουρνουά που έχει διοργανώσει ο ΝΠΣ Βόλος κρίθηκε στα πέναλτι με τον Πανσερραϊκό να είναι πιο εύστοχος.

Παρότι τελικός… το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό ήταν ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι για τον ΠΑΣ Λαμία και για τον λόγο αυτό ο Μαρίνος Σατσιάς θέλοντας να δει και ορισμένα άλλα πρόσωπα παρέταξε μία εντελώς διαφορετική βασική ενδεκάδα στον αγώνα.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Ρατόν, ενώ στην άμυνα είχαμε τους Νικολόπουλο, τον Μαργαρίτη και τον Βιτλή σε ρόλο κεντρικού αμυντικού. Στα άκρα ως φουλ μπακ είχαμε τον Ντεντάκη δεξιά και τον αρχηγό Σαραμαντά αριστερά. Στο κέντρο είδαμε τον Αθανασακόπουλο και τον Τσιάκα ενώ στην τριάδα της κορυφής βρέθηκαν οι Φουρτάδο δεξιά, ο Λέικ αριστερά και στην κορυφή ο Σιμόνι.

Βρίσκει γκολ από στημένο η Λαμία!

Πρώτο σουτ του αγώνα στο 8΄με τον Φουρτάδο να παίρνει τη μπάλα εκτός της περιοχής, να σημαδεύει αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Αθανασακόπουλο από τα αριστερά, πήδηξαν αρκετοί για κεφαλιά όμως αυτός που βρήκε με το πόδι τη μπάλα ήταν ο Νικολόπουλος με τον 18χρονο αμυντικό να ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Στο 13΄ο Μαργαρίτης έκανε φάουλ στον Σαλαζάρ σε καλή θέση για τους Σερραίους, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση λίγα μέτρα και αριστερά όπως έκανε επίθεση η ομάδα του Πανσερραϊκού, αλλά ο Κολομβιανός έστειλε με την εκτέλεσή του τη μπάλα ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσιάκας έστρωσε στον Φουρτάδο αυτός έκανε το σουτ οι αμυντικοί έδιωξαν η μπάλα έφτασε ξανά στον Τσιάκα ο οποίος δοκίμασε το πόδι του για να διώξει ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού μακριά τον κίνδνυνο για την ομάδα του.

Στα πρώτα 20λεπτά του αγώνα η Λαμία δεν αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αμυντικά, καθώς κρατούσε κοντά τις γραμμές της, είχε την πίεση ψηλά όπως είχαμε δει και στο ματς με τον ΝΠΣ Βόλο και συνεχώς όταν έβρισκε την ευκαιρία δημιουργούσε επιθετικές προσπάθειες. Από την άλλη ο Πανσερραϊκός του Μιχάλη Γρηγορίου αντιμετωπίζε πρόβλημα στο να φτάσει ορθόδοξα στην περιοχής του ΠΑΣ και αυτό είχε ως συνέπεια αρκετές φορές να δοκιμάζουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι μακρινές μπαλιές που ήταν εύκολη λεία για τους αμυντικούς της Λαμίας.

Στο 27΄μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκόμ να ισοφορασίσει. Ο Τομάς έβγαλε κάθετη πάσα στον Σαλαζάρ από τα αριστερά, αυτός πάτησε περιοχή και απέναντι στον Ρατόν πλάσαρε άουτ.

Ότι δεν κατάφερε ο Σάλαζαρ στο 27΄το πέτυχε ο Μπετανκόρ στο 30΄. Ο Τομάς πέρασε ακόμη μία κάθετη πάσα αυτή τη φορά στον Ισπανό σέντερ φορ του Πανσερραϊκού και αυτός κινούμενους ανάμεσα στα στόπερ της Λαμίας βρέθηκε απέναντι στον Ρατόν και ευστόχησε για το 1-1.

Από το cooling break που έγινε στο 27΄η ομάδα του Πανσερραϊκού πήρε τα πάνω της, εκμεταλλευόμενη άψογα τις οδηγίες που πήρε από τον προπονητή της, τον Μιχάλη Γρηγορίου.

Στο 34΄η Λαμία απειλεί από τα αριστερά με τον Λέικ να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, ο Ολλανδός πάτησε περιοχή έβγαλε τη σέντρα αλλά λίγο πριν προλάβει ο Σιμόνι να σκοράρει με το κεφάλι οι αμυντικοί του Πανσερραϊκού απομάκρυναν τη μπάλα και μαζί και τον κίνδυνο.

Στο 37΄παραλίγο ο Πανσερραϊκός να κάνει την ανατροπή. Ο Ντέλετιτς από τα δεξιά ταλαιπώρησε τον Βιτλή, έβγαλε τη σέντρα συστημένη στο κεφάλι του Μπετανκόρ αλλά η κεφαλιά του δεύτερου κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και επί της ουσίας να μοιράζονται εκτός από το σκορ και από δύο καλά 20λεπτα. Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία ήταν αυτή που ήταν ανώτερη ενώ στο δεύτερο μισό ο Πανσερραϊκός έκανε το δικό του παιχνίδι επιβάλλοντας στον ρυθμό του.

Στην επανάληψη η Λαμία ξεκίνησε δίχως αλλαγές, ενώ ο Πανσερραϊκός έκανε δύο αλλαγές βάζοντας στο παιχνίδι τον Διαμαντή και τον Δεληγιαννίδη χωρίς να αλλάζει σύστημα όμως ο Γρηγορίου.

Στο 57΄ο Μπετανκόρ έπειτα από λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ Λαμία, πήρε την πάσα από τον Στάικο, απέφυγε τον Ντεντάκη αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Ισπανός πέρασε ψηλά άουτ.

Αλλαγές για τη Λαμία στο 63΄όπου βγήκαν οι Σαραμαντάς, Βιτλής, Τσιάκας, Μαργαρίτης, Furtado και μπήκαν οι Καψάλης, Andrade, Δοϊρανλής, Κορνέζος, Τερεζίου.

Ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που συνέχιζε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, κυκλοφορόντας τη μπάλα συνεχώς, αλλάζοντας πλευρές όμως η αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ Λαμία αντιδρούσε σωστά χωρίς να αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα.

Στο 72΄άλλες πέντε αλλαγές για τη Λαμία. Μέσα οι Σουρδής, Βλαχομήτρος, Νούνιες, Μέκιτς και Γυφτομήτρος.

Η ΓΚΟΛΑΡΑ του Βλαχομήτρου και η ΝΙΚΗ!

Στο 83΄τραγικό λάθος του Καπτούμ λίγο κάτω από το κέντρο του Πανσερραϊκού, ο Δοϊρανλής έκανε την κάθετη στον Βλαχομήτρο και αυτός μέσα από τη μεγάλη περιοχή με ένα καταπληκτικό πλασέ έκανε το 2-1. Η πίεση ψηλά έφερε αποτέλεσμα για την ομάδα της Φθιώτιδας και η αντίδραση των ποδοσφαιριστών στο λάθος του αντιπάλου έφεραν το γκολ των «κυανόλευκων».

Δυστυχώς στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σοφιανός βρέθηκε σε θέση βολής για τον Πανσερραϊκό με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να ισοφαρίζει σε 2-2 με ωραίο αριστερό πλασέ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 2-2 με τις δύο συλλόγους να οδηγούνται στα πέναλτι καθώς δεν υπήρχε παράταση στο φιλικό ματς.

Στην διαδικασία των πέναλτι πιο εύστοχος ήταν ο Πανσερραϊκός κερδίζοντας με 2-3.