vollam vollam

Βελτιώθηκε και έκλεισε θέση στον Τελικό / Βόλος – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Published

on

Την πρόκρισή του στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά του Βόλου, πανηγύρισε ο ΠΑΣ Λαμία επικρατώντας του ΝΠΣ Βόλου.

Αλλαγμένος, φορμαρισμένος και δημιουργικός ο ΠΑΣ Λαμία στο φιλικό παιχνίδι με τον ΝΠΣ Βόλο για φιλανθρωπικό σκοπό. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα από τους Θεσσαλούς και δίκαια επικράτησε με 0-1 χάρη σε τέρμα του Φουρτάδο.

Με τον Σιμόν Σάντμπεργκ να είναι εκτός λόγω τραυματισμού στην ποδοκνημική του δεξιού του ποδιού, ο Μαρίνος Σατσιάς στο φιλικό παιχνίδι με τον Βόλο τοποθέτησε για ακόμη μία φορά τον Κόστιτς κάτω από τα δοκάρια, στην τριάδα της άμυνας τον Γιαννούτσο, τον Αντράντε και τον Κορνέζο. Σαν φουλ μπακ έπαιξαν από δεξιά ο Γυφτομήτρος και αριστερά ο Τερεζίου. Στο κέντρο είδαμε τον Νούνιες σε πιο δημιουργικό ρόλο με τον Δοϊρανλή σαν αμυντικό χαφ ενώ στην τριάδα της επίθεσης ο Κύπριος κόουτς τοποθέτησε τον Μέκιτς αριστερά, τον Σαλιού Γκουίντο δεξιά και τον Βλαχομήτρο στην κορυφή, σε ένα 3-4-3 το οποίο όμως άλλαζε κατά την διάρκεια του αγώνα.

Το ματς:

Στο 6΄η Λαμία έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Μέκιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Βλαχομήτρος πήρε ωραία κεφαλιά αναγκάζοντας τον Κόβατς σε εντυπωσιακή επέμβαση κρατώντας το 0-0.

Έξι λεπτά αργότερα, η Λαμία πίεσε ψηλά έκλεψε τη μπάλα με τον Δοϊρανλή ο οποίος βρήκε χώρο εκτός της περιοχής του Βόλου, δοκίμασε το πόδι του στέλνοντας στη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 14΄προσωπική ενέργεια του Γκουίντο, ο οποίος από τα αριστερά, συνέκλινε προς το κέντρο, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε άουτ μιας και δεν είχε καλή ισορροπία ο επιθετικός από το Μάλι, έτσι ώστε να σημαδέψει σωστά.

Στο 20΄ο Νούνιες και ο Τριανταφύλλου συγκρούστηκαν στον αέρα, με αποτέλεσμα ο Κοσταρικανός άσσος του ΠΑΣ και αρχηγός της ομάδας να τραυματίζεται, παρόλο αυτά συνέχισε κανονικά το παιχνίδι.

Το πρώτο 20λεπτο κύλισε με τον ΠΑΣ Λαμία να παρουσιάζει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά, πίεζε ψηλά, έκλεβε μπάλες στο κέντρο ενώ είχε την διάθεση να δημιουργήσει και το κατάφερνε αρκετές φορές με επιτυχία.

Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Βόλο στο 26΄ ‘επειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Κορέα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω, παρότι ήταν ολομόναχος ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων.

Από το 30΄και μετά η Λαμία έδειξε να ρίχνει ρυθμούς, να παρασύρετε από τον Βόλο με συνέπεια να χάνει την κατοχή και να δίνει χώρο στον Βόλο…

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με το ΠΑΣ Λαμία έχει την καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος, με τον Βλαχομήτρο και την κεφαλιά που έδιωξε ο Κόβατς. Καλύτερη η ομάδα της Φθιώτιδας και από τον αντίπαλό της αλλά και γενικά στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχουμε δει, παρουσίασε ένα σαφώς καλύτερο πρόσωπο σε αυτό το ημίχρονο. Συνολικά, ο ΠΑΣ είχε 3 τελικές φάσεις ενώ άρχισε να απειλείται αλλά ποτέ ουσιαστικά από το 30΄και μετά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, θέλοντας οι δύο προπονητές να τεστάρουν τους ποδοσφαιριστές τους.

Πέρασαν δέκα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο έτσι ώστε να δούμε μία δημιουργία από τις δύο ομάδες και αυτή ήταν για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Τερεζίου από τα αριστερά έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Νούνιες, ο οποίος κινήθηκε ωραία προς τη μεγάλη περιοχή του Βόλου, ο Μίλετιτς όμως κατάλαβε την πρόθεση του Κοσταρικανού και απομάκρυνε τη μπάλα.

Διάθεση υπήρχε για δημιουργία από την πλευρά της Λαμίας, όμως φαινόταν πως δεν υπήρχαν ανάσες οπότε στο 59΄ο Σατσιάς πραγματοποιήσε τρεις μαζεμένες αλλαγές. Στο παιχνίδι μπήκαν οι Φουρτάδο, Ντεντάκης και Αθανασακόπουλος στις θέσεις των Γκουίντο, Γυφτομήτρος και Δοϊρανλής.

Μία κίνηση και γκολ για τον Φουρτάδο

Στο 59΄πέρασε ως αλλαγή, στο 62΄ο Φουρτάδο σκόραρε για το 0-1! Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ του ΠΑΣ, πήρε τη πάσα από τον Γιαννούτσο, έκανε την προσωπική ενέργεια και με ένα δυνατό σουτ με το αριστερό εκτός της περιοχής άνοιξε το σκορ. Πανέμορφο γκολ από τον μεσοεπιθετικό της Λαμίας.

Πολύ καλύτερη η Λαμία από τον Βόλο συνολικά και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς παρόλο αυτά να εντυπωσιάσει η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά. Οι ποδοσφαιριστές της φθιωτικής ομάδας, ακολουθούσαν πιστά τις οδηγίες του Κύπριου προπονητή και δεν αντιμετώπιζαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στους βολιώτες.

Στο 67΄ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ για τον Βόλο από τα αριστερά, με τη μπάλα να φτάνει στη μικρή περιοχή του Κόστιτς, αυτός βγήκε λανθασμένα και δεν απομάκρυνε τη μπάλα με συνέπεια αυτή να φτάσει στον Μύγα στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος έδωσε την πάσα στον Κορέα, αυτός έκανε αμέσως το σουτ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Αθανασακόπουλος, Μέκιτς και Βλαχομήτρος συνδυάστηκαν άψογα, ο Βόσνιος έβγαλε καταπληκτική πάσα στον Έλληνα σέντερ φορ, αλλά ο Κόβατς αντιλήφθηκε τη φάση και βγήκε και μπλόκαρε πριν προλάβει ο Βλαχομήτρος να εκτελέσει.

Στο 73΄πέρασαν στο παιχνίδι για τη Λαμία οι Σουρδής, Τσιάκας, Νικολόπουλος και Λέικ στις θέσεις των Κόστιτς, Κορνέζου, Νούνιες και Μέκιτς.

Εκτέλεση φάουλ του Γκλάβτιτς στο 74΄με τον Σέρβο να φέρνει τη μπάλα στη μικρή περιοχή του Σουρδή, με τον Έλληνα γκολκίπερ να βγαίνει ωραία με γροθιές και να απομακρύνει.

Στο 75΄ο Άλτμαν έπειτα από κόρνερ του Βόλου, βρέθηκε λίγο στο ύψος της μεγάλης περιοχής του ΠΑΣ Λαμία, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Σουρδής εντυπωσιακά του είπε όχι.

Η Λαμία πιέστηκε στα τελευταία λεπτά, δηλαδή από το 65΄έως το 75΄όμως αντέδρασε σωστά κρατώντας το 0-1. Στο 76΄ο Βλαχομήτρος αποχώρησε ως αλλαγή και στη θέση του πέρασε ο Σιμόνι.

Στο 79΄ο Τσιάκας έκλεψε ωραία τη μπάλα από τον Βιγιαφάνιες, έκανε περίπου 20μέτρα με τη μπάλα στα πόδια βρέθηκε σε θέση βολής, δοκίμασε το πόδι του με τον Κόβατς να του λέει όχι. Ο νεαρός είχε την επιλογή της πάσα τόσο αριστερά στον Λέικ όσο και δεξιά στον Αθανασακόπουλο αλλά προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση.

Ο τρόπος παιχνιδιού της Λαμίας, με την πίεση ψηλά ανά διαστήματα (δεν είναι εύκολο ακόμη να πιέζει ψηλά σε όλο το 90λεπτο), απέδιδε καρπούς στον ΠΑΣ και αυτή ίσως να ήταν η σημαντικότερη αλλαγή που είδαμε στο σημερινό φιλικό για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Στο 85΄πάσα του Αθανασόπουλου στον Σιμόνι, αυτός πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, γύρισε μέτωπο προς το τέρμα του Βόλου, έκανε το σουτ αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε.

Στο 86΄ο Λέο Αντράντε αποχώρησε ως αλλαγή και τη θέση του πήρε ο Βασίλης Βιτλής. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βόλος χάνει μία ακόμη καλή ευκαιρία με τον Ασλανίδη να σουτάρει αλλά ο Σουρδής βρήκε τη μπάλα τόσο όσο έπρεπε για να την διώξει σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 90΄+3΄και έπειτα από ένα σκληρό τάκλιν του Ντεντάκη στον Σμέλερς, υπήρχε μία σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών όμως με την συμβολή των ψυχραιμότερων το επεισόδιο έλαβε τέλος.

Σέντρα του Άλτμαν στο 90+4΄κεφαλιά του Ασλανίδη και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στην ίδια φάση ο Λέικ αποχώρησε ως αλλαγή από το ματς με τον Καψάλη να παίρνει τη θέση του.

Στα πέντε λεπτά του έξτρα χρόνου στο Πανθεσσαλικό δεν άλλαξε κάτι, η Λαμία επικράτησε δίκαια του ΝΠΣ Βόλου και πανηγύρισε την πρόκρισή του στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά.